Logo

Január BC Prievidza. Batina: Dlhodobé herné a ekonomické ciele plníme.

3.2.2021 11:45
PDBASKET

Po tom, ako náš tím odohral v novembri len jeden a v decembri len 5 zápasov, na nás čakal náročný januárový program s krátkymi prestávkami medzi duelmi. Do kariet tímu nehrala ani nútená prestávka spôsobená karanténou, ktorá paralyzovala nie len herný, ale aj tréningový proces.

PRVÉ VÍŤAZSTVO ZO SÚPEROVEJ PALUBOVKY V DERBY

Na 132. hornonitrianske derby sme cestovali po takmer mesačnom hernom a tréningovom výpadku. Situáciu nezľahčil ani fakt, že po troch týždňoch karantény trénoval tím v plnej sile len štyri dni pred stretnutím. Tréner Maroš Helmecy v rozhovore upozorňoval na viaceré aspekty vynútenej pauzy: „Určite to nebude ľahké po fyzickej a už vôbec nie po mentálnej stránke, nakoľko sa hráči musia vysporiadať aj s ňou.“ 


S Handlovou sme sa stretli aj v poslednom zápase pred neželanou pauzou. Na súperovej palubovke sme v rámci 11. kola SBL prehrali 68:82. Tentokrát sme podobný scenár pripustiť nechceli a polčas sme vyhrávali už o 13 bodov. Handlová však tretiu štvrtinu vyhrala o 20, čím sa nám výhra začala vzďaľovať. Ešte šesť minút pred koncom sme prehrávali o 8 bodov, ale od tej chvíle sme súperovi povolili len 4 body a výbornou koncovkou sa nám stretnutie podarilo otočiť. Derby sme vyhrali v pomere 87:84. Po úspešnom zápase chválil tréner Helmecy prístup hráčov v kontexte situácie, v ktorej sa tím nachádzal: „Hráči ukázali obrovskú mentálnu silu a veľký charakter. Veľmi ma teší, že po tom, čo nás zastihlo počas sviatkov, sme sa v hlavách nezlomili a nešli do zápasu v zmysle "veď sme po pauze“. To by bola len výhovorka. Od začiatku sme ukázali, že veľká časť je v hlavách. Ani jeden hráč počas celého zápasu neprišiel s tým, že už nemôže pokračovať.“ Opäť pripomenul aj problémy s možnou fyzickou a psychickou pripravenosťou hráčov po vynútenej pauze: „Áno, mali sme obavu, lebo nás čaká veľmi náročný január. Vedeli sme, že prvý zápas v Handlovej bude veľmi dôležitý.“ Napriek tomu, že posledný duel v Handlovej sme prehrali, podobný scenár sme v tomto stretnutí nepripustili. „Hrali sme s obrovskou energiou a strašne sme chceli vyhrať a ukázať, že zápas, ktorý sme pred pauzou v Handlovej prehrali, nebol obrazom toho, čo dokážeme. Samozrejme, výpadok bol cítiť, ale zdobila nás bojovnosť, ktorá nám podľa mňa aj vyhrala zápas. So stretnutím som veľmi spokojný, o to viac, že to bolo derby,“ doplnil Helmecy. Víťazstvom v tomto stretnutí sme zároveň rozhodli o tom, že štvrťfinále Slovenského pohára, rovnako proti Handlovej, sa bude hrať na našej palubovke.

V zápase dominoval kolektívny výkon, no štatisticky žiaril najmä Dragan Bjeletič, ktorý si pripísal 25 bodov a 7 doskokov a bol vymenovaný za najlepšieho zahraničného hráča 25. kola. 

TRI DUELY ZA PÄŤ DNÍ

Po stretnutí v Handlovej nebol priestor na oddych, keďže už o tri dni nás čakal prvý zápas domácej šnúry, v ktorej sme v Niké aréne Prievidza počas piatich dní privítali troch súperov. V sobotu 9.1. bol prvým z nich Svit. Toto stretnutie nám vyšlo výborne, pričom základom úspechu bola najmä  prvá štvrtina, ktorú sme vyhrali 30:14. Odvtedy sme súpera ani raz nepustili na jednociferný rozdiel a po dobrom výkone sme zvíťazili presvedčivo 106:88. Dôležitosť prvej štvrtiny vyzdvihol po stretnutí aj tréner Helmecy: „Myslím si, že základ víťazstva sme položili v prvej štvrtine, kedy sme dokázali Svit ubrániť na 14 bodov. Odvtedy sme si držali odstup, ktorý sme nedovolili stiahnuť pod 10 bodov, čo bolo veľmi podstatné. V útoku nám vychádzali veci a aj keď sme v obrane urobili pár chýb, tak víťazstvo je pre nás veľmi dôležité.“ Stobodovú hranicu prekonal trojkou symbolicky kapitán tímu Miha Vašl. 


Napriek tomu, že najlepším strelcom stretnutia bol s 21 bodmi Romain Louiserre, najlepším zahraničným hráčom 26. kola sa stal práve Miha Vašl, ktorý si pripísal 19 bodov, 10 asistencií a 7 doskokov. V Ideálnej päťke kola nechýbal ani Matej Majerčák, autor 9 bodov, 4 doskokov, 11 asistencií a 6 ziskov.