Logo

Október BC Prievidza. Helmecy: Lavička na zápasoch žije. To je najpodstatnejšie.

3.11.2020 9:22
PDBASKET

Po rozpačitej príprave, v ktorej sme boli nútení rušiť a následne dopĺňať stretnutia, máme za sebou prvý mesiac ostrých súťažných zápasov. Keďže sa v septembri odohrali len dve stretnutia, tiež ich zaradíme do októbrového zhrnutia pôsobenia BC Prievidza v Slovenskej basketbalovej lige.

V septembri bez výhry

Ako bolo spomenuté, úvodné dva zápasy sme odohrali ešte v septembri. Prvé kolo sme cestovali do Levíc, kde jasná prehra 78:46 potvrdzovala prognózy basketbalovej verejnosti o jednoznačne poslednom mieste pre náš tím. Diváci, ktorí sledovali zápas, ale vedia, že duel bol tri štvrtiny vyrovnaný a favorit nám výrazne odskočil až v posledných minútach zápasu. To konštatoval v pozápasovom rozhovore aj Matej Majerčák: „Mrzí ma to, že sme prehrali o 32 bodov. Je to dosť veľké manko na to, ako zápas vyzeral.“ K  stretnutiu treba podotknúť aj to, že napriek obmedzeniam počtu divákov sa hral vo výbornej atmosfére, o čo sa postarali aj naši fanúšikovia, ktorí merali cestu do Levíc. Týmto verným priaznivcom úprimne ĎAKUJEME.

Ani druhý septembrový zápas sa nám nepodarilo vyhrať. Na domácej palubovke sme podľahli jednému z favoritov celej súťaže Lučencu. V stretnutí sa opakoval scenár z levickej palubovky. Aj keď sme po polčase viedli 41:38, opäť sme nezvládli koncovku a celkovo sme prehrali 67:79. Tím trénera Helmecyho znovu naznačil, že je schopný hrať vyrovnanú partiu s favorizovaným celkom. „Žiaľ, opäť sme dokázali hrať koncentrovane len 36 minút. Oproti Leviciam to bolo o niečo viac, musíme však na tom pracovať. Kým sa nedostaneme na 40, tak nemôžeme byť spokojní,“ hodnotil stretnutie Maroš Helmecy. Aj v tomto dueli vytvorili prievidzskí fanúšikovia napriek prehre výbornú atmosféru. Bol to zároveň posledný zápas, ktorý sa hral s divákmi na tribúnach.

Prvá výhra v derby s Handlovou

Október sme začínali na domácej palubovke v derby s poradovým číslom 129. Keď sme po polčase viedli 56:42, bolo jasné, že prvé víťazstvo v sezóne je na dosah. Zároveň bolo treba mať na pamäti aj posledné dve stretnutia, kde sme nezvládli koncovky. S Handlovou sa takýto priebeh neopakoval a v dueli sme vyhrali 97:87. Handlová nenašla odpoveď najmä na výborne hrajúce duo Majerčák (30 bodov, 9 asistencií, 3 zisky, 5 trojok) a Bjeletić (30 bodov, 15 doskokov). Svojimi výkonmi sa obaja dostali do ideálnej zostavy kola, pričom Dragan Bjeletić bol vyhlásený za najlepšieho zahraničného hráča, kým Matejovi Majerčákovi honor najlepšieho slovenského hráča z nepochopiteľných dôvodov ušiel. Toto stretnutie sa, žiaľ, už hralo bez divákov, čo neskôr v rozhovore spomenul aj najlepší strelec stretnutia Matej Majerčák: „Úroveň zápasu bola dobrá. Ak by boli v hale diváci, malo by to lepšiu atmosféru. Verím, že náš výkon ľudia sledovali aspoň cez internet a tešili sa s nami.“

Po úvodnej výhre v sezóne sme cestovali dvakrát v rade na palubovky súperov, kde sme najskôr podľahli Svitu (72:91) a neskôr Spišskej Novej Vsi (71:97). Oba zápasy boli podobné úvodnému stretnutiu v Leviciach, keďže aj v týchto prípadoch sme s favoritmi držali krok tri štvrtiny a nevydarenou koncovkou sme jasne prehrali. V Spišskej Novej Vsi sa po prvýkrát predstavila aj nová zahraničná posila Američan Zac Seljaas.

Výborná druhá polovica októbra

Po dvoch zápasoch na súperových palubovkách nás čakali dva doma v Niké aréne Prievidza. V priebehu štyroch dní sme privítali Inter Bratislava a následne Patriotov Levice. Obe stretnutia priniesli drámu až do poslednej sekundy. V zápase s Interom sme dokázali otočiť nepriaznivo sa vyvíjajúci duel a po fantastickej štvrtej štvrtine, ktorú sme vyhrali 18:8, sme celkovo uspeli 75:72. Pre poslednú posilu BC Prievidza Zaca Seljaasa to bola prvá výhra v profesionálnom basketbale, z ktorej mal Zac pochopiteľne veľkú radosť: „Skvelý pocit. Bola to bitka, ale som šťastný, že sme z nej vzišli víťazne. Od úvodu do konca to bol boj. Na všetko sme sa narobili, na doskoky, na body. Inter hral veľmi agresívnu obranu, my sme museli hľadať na ňu spôsob. Ten prišiel v samotnom závere.“ Práve americký hráč sa postaral o kľúčový defenzívny zákrok, keď ziskom lopty neumožnil Bratislavčanom vystreliť a pokúsiť sa o predĺženie.

V našom drese opäť žiaril Matej Majerečák (22 bodov, 7 asistencií), ktorému tentokrát ocenenie pre slovenského hráča kola neušlo. Zo zahraničných hráčov sekundoval najmä kapitán tímu Miha Vašl (19 bodov, 9 doskokov).

Už o tri dni nás čakal ďalší domáci zápas, tentokrát s Levicami. Napriek tomu, že sme po polčase prehrávali 37:42, po výbornej tretej sme do štvrtej štvrtiny vstupovali s vedením o dva body. Opäť nasledovala dráma až do poslednej sekundy, v ktorej bol hrdinom bývalý hráč Levíc a súčasný kapitán BC Prievidza Miha Vašl. V poslednej ofenzívnej akcii Prievidze v zápase práve on rozohrával loptu z boku. V tom čase viedli Levice o dva body. Loptu rozohral na Mateja Majerčáka, ktorý sa pustil do nájazdu a následne prihral naspäť na oblúk Vašlovi. Ten na radosť domáceho tímu následne premenil ťažkú trojku a poslal Prievidzu trinásť sekúnd pred koncom do vedenia. Leviciam sa už zvrátiť výsledok na svoju stranu nepodarilo, čím sme si pripísali tretie víťazstvo v sezóne. Pre Levice to bola osemnásta prehra na prievidzskej palubovke v rade.

Hviezda domáceho tímu, kapitán Miha Vašl sa po svojom výkone zaslúžene stal najlepším zahraničným hráčom kola. Výhru nad svojím bývalým tímom komentoval slovami: „Stále sme verili, že môžeme bojovať a vyhrať tento zápas. To isté platilo aj v stretnutí proti Interu. Ukázal sa náš charakter, nevzdali sme sa ani za stavu, keď súper dal trojku pred našim záverečným útokom. Dojmy po zápase sú skvelé, Levice majú totiž veľmi dobrý tím a pre nás toto víťazstvo znamená veľa.“