Logo

Úspešné desaťročie prievidzského basketbalu

31.3.2020 9:28
PDBASKET

"Od sezóny 2008/09 sa nám podarilo získať 7 medailí. Keď k tomu pridáme aj Slovenský pohár z tejto sezóny, je to 8 výborných výsledkov BC Prievidza za niečo viac ako desať rokov. Nemôžeme to brať ako samozrejmosť a musíme si uvedomiť, že sú to obrovské úspechy, nie len z basketbalového, ale aj z hľadiska športu na Hornej Nitre a na Slovensku celkovo. Klub sme spoločne posunuli na špičkovú úroveň rovnako po športovej ako aj po kultúrno-spoločenskej stránke. Ďakujem všetkým funkcionárom, ktorí v klube počas celého tohto obdobia či už pracovali alebo stále pracujú. Ďakujem všetkým našim trénerom za ich tvrdú prácu. Ďakujem všetkým hráčom, mojim bývalým kolegom a rovnako aj tým, ktorí hrávajú v súčasnosti alebo hrávali predtým, ako som prišiel do Prievidze. Ďakujem všetkým ktorí sa pričinili o túto úspešnú éru. A v neposlednom rade ďakujem fanúšikom, ktorí za nami stoja a ženú nás dopredu. Verím, že v skvelých výsledkoch a úspechoch budeme pokračovať ďalej," vyjadril sa k úspechom BC Prievidza generálny manažér Marko Batina. Pripomeňte si historické momenty úspešného desaťročia prievidzského basketbalu. 

Rudežova éra okorenená ziskom bronzových kovov

Po mimoriadne úspešných 90. rokoch (1991 – bronz ČSFR, 1992 – striebro ČSFR, 1993 – posledný federálny titul, 1994 – majster SR, 1995 – majster SR, 1996 – striebro, víťaz Superligy (obdoba dnešného Alpsko-adriatickeho poháru), 1997 – bronz),  čakalo fanúšikov prievidzského basketbalu na úvod tohto tisícročia tvrdé vytriezvenie, ktoré vyústilo až do vypadnutia z najvyššej domácej súťaže. Do veľkej miery to bolo ovplyvnené aj postupným znižovaním záujmu vtedajšieho hlavného sponzora basketbalu – Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorý nakoniec prestal úplne podporovať prievidzský basketbal. Jediným ozajstným sponzorom tak ostalo mesto Prievidza. Po niekoľkoročnom pendlovaní medzi extraligou a prvou ligou si však klub v roku 2007 opäť vybojoval postup medzi elitu. Vedenie klubu (M. Pavlenda, M. Hemza, B. Jašš) sa rozhodlo na sezónu 2007/2008 angažovať mladého chorvátskeho trénera Ivana Rudeža.


Rudežova úloha bola jasná - udržať vtedy ešte Hornonitriansky basketbalový klub Prievidza (HBK Prievidza) v najvyššej súťaži, a to pri čo najlepšom konečnom umiestnení. Rudež mal k dispozícii káder tvorený slovenskou kostrou doplnenou o štyroch balkánskych legionárov. Cieľ sa podarilo splniť, keď HBK obsadilo po sezóne celkové 10.miesto z 12 účastníkov. Táto sezóna bola špecifická aj tým, že dres nášho klubu si obliekol po prvýkrát hráč čiernej pleti.


Po tejto sezóne sa rozšírilo vedenie klubu o Jozefa Peniaška, ktorého firma Complete Party Service začala vyvíjať marketingové aktivity v rámci basketbalu. Nové dresy, ktoré si mohli fanúšikovia objednávať, kultúrny program počas zápasov, maskoti, roztlieskavačky. Toto všetko sa prejavilo na rastúcom záujme fanúšikov o domáce zápasy. Pred Vianocami bolo družstvo v tabuľke na prvej priečke a hala praskala vo švíkoch. Priemerná návšteva vystúpila na 2 tisíc divákov na zápas. Zápasy s Handlovou atakovali návštevy okolo 3 tisíc divákov, čo bolo na Slovenské pomery niečo nevídané. V meste vypukla skutočná eufória. Fanúšikovia húfne kupovali klubové šály a ďalšie klubové suveníry. Webovú stránku denne navštevovali stovky priaznivcov, ktorí hlasovali o najlepších hráčoch zápasu či o základnej päťke na najbližšie stretnutie. Začalo sa aj s organizovaním fanbusov, ktoré pravidelne jazdili na väčšinu zápasov na palubovkách súpera, bez ohľadu na to, či bol víkend alebo stred týždňa. Ivan Rudež s tímom odvádzal kvalitnú prácu.


V tíme tvorenom najmä z prievidzských odchovancov hral skvele Viliam Ridzoň, Gregory Lee Immink patril medzi najlepších rozohrávačov súťaže, pod košom si svoju úlohu spoľahlivo zastával Gabriel Szalay, kapitánom tímu bol Ľuboš Štorcel. Prievidza navyše získala tesne pred koncom základnej časti veľkú posilu. K tímu sa pripojil český krídelník Pavel Bosák, ktorý mal posilniť prievidzskú hru na oblúku.


Prievidza vyhrala základnú časť, no ešte pred začiatkom vyraďovacieho pavúka sa v tých rokoch hrala aj nadstavba. V tej prišla horšia forma a do play-off sme nakoniec vstupovali z tretej priečky. Naším súperom vo štvrťfinále bola Banská Bystrica, ktorú sme zdolali jednoznačne 3-0 na zápasy.


V semifinále zverenci Ivana Rudeža narazili na favorizovanú Nitru. Tím spod Zobora nám dýchal na krk už v základnej časti a do play-off si priniesol o čosi lepšiu formu. Séria s Nitrou však bola vyrovnaná. Žiaľ, vo štvrtom zápase sme s Nitranmi prehrali veľmi tesne o jeden bod a cesta do finále nám bola zahataná.


Ešte stále ale bolo o čo hrať. V hre boli bronzové medaily. O tie sme súperili s výberom Spišskej Novej Vsi. A hoci sa po úvodných dvoch zápasoch, ktoré sme doviedli do víťazného konca, zdalo, že zisk bronzu už bude len formalitou, klub z východu sa vzchopil a séria sa ešte premenila na veľký boj. Avšak predsalen s víťazným koncom pre HBK Prievidza.


Prievidza sa tak po dvanástich rokoch vrátila na pódium. Týmto sa začala nová éra prievidzského basketbalu. Éra ďalších úspechov. Klub bol premenovaný na súčasný názov BC Prievidza, diváci opäť zapĺňali halu.


V ročníku 2009/10 sa však prievidzským basketbalistom po športovej stránke nedarilo tak ako v predošlej sezóne. Piata pozícia po základnej časti znamenala ťažkú štvrťfinálovú konfrontáciu so Spišiakmi. A tí nám vrátili prehru zo súboja o bronz z predchádzajúcej sezóny. V rozhodujúcom dueli sme so Spišskou Novou Vsou prehrali po predĺžení o jediný bod.

Ivan Rudež sa po tejto sezóne rozhodol pre odchod z Prievidze. Mladý ambiciózny kouč ale v priebehu troch rokov zanechal v Prievidzi nezmazateľnú stopu ako jeden zo zakladateľov novej éry úspechov.

Roijakkersov zázrak

Po úspešnej sezóne 2008/09, zakončenej tretím miestom, mali fanúšikovia veľké očakávania aj do nasledujúcich ročníkov. Vypadnutia v štvrťfinále so Spišskou Novou Vsou v sezónach 2009/10 a 2010/11 však tieto očakávania nenaplnili. Priaznivci prievidzského basketbalu verili, že práve v sezóne 2011/12 môže prísť k vytúženému veľkému úspechu.

Lenže k tomu sme sa vôbec nemuseli dostať. Zlá finančná situácia pred začiatkom ročníka 2011/12 bola dôvodom, kvôli ktorému BC Prievidza hrozilo, že nebude môcť štartovať v extralige. Našťastie, vedeniu sa nakoniec podarilo zabezpečiť dostatok financií na chod klubu v tomto ročníku. Dlhší proces zabezpečovania klubu bol dôvodom toho, že v kádri pre túto sezónu bolo len málo Slovákov a z väčšiny ho tvorili legionári vedení mladým 31-ročným trénerom Johanom Roijakkersom.


Holandský lodivod napriek predsezónnym komplikáciám predvádzal so svojím tímom od začiatku sezóny výborný basketbal. BC sa po celý ročník nachádzalo na popredných pozíciách. Lídrom tímu bol skvelý Sullivan Phillips, na ktorého fanúšikovia nezabudli ani s odstupom času, keď ho neskôr zvolili aj do najlepšej zostavy desaťročia. Phillipsovi tiež sekundovali ďalší legionári ako Godbold, Pelle či Davis.