Logo

Všetko, čo potrebujete vedieť pred derby s Handlovou

30.11.2019 10:08
PDBASKET

Čaká nás ďalšie, v poradí už 127. Hornonitrianske derby. V Niké aréne Prievidza hostíme nášho odvekého rivala z Handlovej.

HISTÓRIA BASKETBALU V HANDLOVEJ V SKRATKE

 Pamätným dňom basketbalu v Handlovej bol rok 1941, keď basketbaloví nadšenci a zároveň študenti - bratia Machovci založili klub. Prvé nesúťažné zápasy sa hrávali na futbalovom štadióne. K podstatným zmenám došlo až v povojnovom období. Príchodom  profesora Mikuláša Kardoša na Strednú priemyselnú školu v roku 1954 sa otvorila cesta rozvoja basketbalu. V tejto škole vychoval celú plejádu výborných hráčov a položil tak solídny základ neskoršej basketbalovej slávy v Handlovej. Jeho kolektív tvorili známi hráči ako bol Čertík, Šuba, Chrenko, Mrviš, Fusek, Fašánek, Lovík a iní. V ročníku 1964/65 basketbalové družstvo vyhralo majstrovstvo kraja a postúpilo do II. ligy . V ére Československej basketbalovej ligy v rokoch 1968 až 1992 sa basketbalisti umiestňovali v rozmedzí siedmeho až dvanásteho miesta. V novodobých basketbalových dejinách, už v ére slovenskej ligy, zaznamenali najlepšie konečné výsledky v ročníkoch 2004/05 a 2005/06, keď obsadili druhé miesta a v ročníkoch 2003/04, 2007/08, 2009/10 tretie miesta. Najčastejšie frekventované mená spájané s úspechmi handlovského basketbalu sú Karol Kučera  a Tibor Jány.

MBK BANÍK HANDLOVÁ V MINULEJ SEZÓNE

V minulom ročníku sme sa s týmto súperom v základnej časti stretli štyri krát. Všetky zápasy skončili víťazstvom Prievidze.  Po ukončení základnej časti obsadili handlovskí baníci konečné siedme miesto. Vo štvrťfinále play–off sa stretli s  hráčmi z Tekova. Odohrali dobré stretnutia a konečné rozhodnutie padlo až v piatom zápase. Výsledkom v pomere 3:2 postúpili Levičania, ale baníci zanechali po tejto sérii veľmi dobrý dojem. 

 MBK BANÍK HANDLOVÁ V AKTUÁLNEJ SEZÓNE

V novej sezóne došlo aj u našich susedov v hráčskom obsadení k podstatným zmenám. Na trénerskej stoličke zostal Branko Maksimovič, ktorého úlohou je doviesť handlovský basketbal do semifinále. Do tímu  pribudlo sedem  nových tvárí. O najväčšie prekvapenie sa postarala trojica už ostrieľaných hráčov. Do tímu prišli okrem Tomáša Mrviša aj Marek Jašš z Prievidze, Saša Jankovič z Komárna a doplnil ich Branislav Mátych, ktorý predtým pôsobil v Žiline. Zo zahraničných hráčov sa najväčšie nádeje vkladajú do Aleksandera Radukiča, Davyda Bltusa a  Stefana Mitroviča. Z minulej sezóny ostali Jakub Petráš, Filip Halada, Michal Dolník, Adam Stehlík a Filip Bartuš. 

V súčasnosti sa klub nachádza na siedmom mieste v tabuľke, keď zaznamenal štyri výhry a sedem prehier. Na domácej palubovke odohrala Handlová sedem zápasov, v ktorých zaznamenala dve víťazstvá. Cenné je vysoké víťazstvo nad Lučencom v poslednom kole. V zápase s Levicami hráčom Handlovej výhra unikla medzi prstami v posledných troch minútach. Basketbalisti Handlovej si odniesli aj prekvapivé víťazstvo z hlavného mesta. K najväčším oporám mužstva v štatistických ukazovateľoch patrí bosniansky pivot Radukič, ktorý  dosahuje 19,3 bodu a 10,2 doskoku na zápas. V dvanástom kole bol vyhlásený za najlepšieho zahraničného hráča a jasne sa vyprofiloval na najužitočnejšieho hráča handlovského tímu. Stefan Mitrovič má  na zápas 5,7 asistencií, čím obsadzuje tretie miesto v celkovej tabuľke tohto ukazovateľa. V úvodných kolách boli výsledky našich susedov do značnej miery ovplyvnené zranením dvojice hráčov Petráš a Halada. V prvom vzájomnom stretnutí tohto ročníka basketbalisti Prievidze vyhrali v Handlovej o štyri body. Najlepšími strelcami u hostí boli Durmo s 26 bodmi a Gačeša s 21 bodmi. U domácich bol najlepším strelcom Mitrovič, ktorý dosiahol 21 bodov.

VYJADRENIE PRED ZÁPASOM

Maroš Helmecy, asistent trénera BC Prievidza: „Čaká nás 127. hornonitrianske derby, na ktoré sa všetci veľmi tešíme. Zápasy s Handlovou majú vždy špecifický náboj. Mestá sú blízko seba a rivalita medzi klubmi siaha už do doby ich vzniku. Zápasy majú preto skvelý náboj. Musíme sa pripraviť na to, aby sme podali taký výkon, aký chceme - to znamená hrať zodpovedne celých 40 minút. Len tak môžeme byť úspešní. Verím, že nás príde podporiť veľké množstvo našich fanúšikov.“

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

Spoločne s partnermi stretnutia, ktorými sú BOZPO a Raiffeisen banka sme pripravili bohatý zápasový program. Fanúšikovia budú môcť počas derby navštíviť stánok BOZPO vo vstupnej hale a po zodpovedaní jednoduchej otázky, môžu získať tričko a nálepky vyrobené špeciálne pre toto derby. Zápas bude sprevádzať v spolupráci s Raiffeisen Bankou aj tombola. Pre bližšie informácie navštívte Raiffeisen stánok, ktorý sa bude nachádzať vo vestibule Niké arény Prievidza. Rovnako sa môžu záujemcovia z radov dospelých fanúšikov zapojiť do polčasovej súťaže o ceny od spoločnosti BOZPO. Brány Niké arény sa otvárajú o 17:00, kedy začína aj predaj lístkov. Dôrazne upozorňujeme, aby ste nevstupovali na palubovku a aby ste na ňu ani nehádzali žiadne predmety. Zápas bude rozhodovať trojica Peter Ženiš, Tomáš Doušek, Richard Sirocký.


 Štatistický prenos: TU

 Video prenos: TU