Logo

Všetko, čo potrebujete vedieť pred zápasom s Lučencom

20.11.2019 10:09
PDBASKET

 V 11. kole sa po viac ako mesiaci predstavíme opäť na domácej palubovke. V priamom súboji o tretie miesto v tabuľke privítame Lučenec, na ktorého palubovke sme ešte v 2. kole neuspeli.

HISTÓRIA BASKETBALU V LUČENCI V SKRATKE

Lučenec patrí medzi slovenské mestá, kde má mužský basketbal slávnu minulosť. V minulosti počas svojho pôsobenia pod basketbalovými košmi vystupoval pod rôznymi názvami. Jeho účinkovanie siaha ešte do spoločnej federálnej basketbalovej ligy, kde v rokoch 1993 a 2002 obsadil tretie miesto.  Pod názvom BK E.S.O. získal Lučenec v rokoch 2004 a 2006 majstrovské tituly Slovenskej republiky. V roku 2002 štartoval v súťaži FIBA Europe Regional Challenge Cup a v roku 2004 v súťaži Europe Cup. V ročníku 2003/2004 sa stali hráči Lučenca víťazmi Česko-slovenského pohára a v roku 2007 Slovenského pohára. Po ôsmich rokoch sa Lučenec vrátil medzi elitu slovenského basketbalu a v sezóne 2016/17 obsadil po základnej časti 7. miesto, zaručujúce postup do play-off.  Po ročnej prestávke sa mesto Lučenec opäť vrátilo na mapu Slovenskej basketbalovej ligy ako víťaz prvoligovej súťaže. Ale už pod hlavičkou BKM, na čele ktorého stojí Michal Matala. Dôvodom bola skutočnosť, že v Lučenci je basketbal fenoménom, ktorý má bohatú tradíciu a širokú fanúšikovskú  podporu. Hrozilo, že mužský basketbal s takou tradíciou by na dlhé roky v Lučenci skončil, a to by bola pre slovenský basketbal veľká škoda. V ročníku 2018/19 skončilo mužstvo na deviatom mieste, s celkovou bilanciou šesť výhier a dvadsaťšesť prehier.

BKM LUČENEC V AKTUÁLNEJ SEZÓNE

Do aktuálneho ročníka SBL vstúpil Lučenec s ambíciami dosiahnuť lepší konečný výsledok ako v predchádzajúcom ročníku. Najväčšia zmena nastala na poste hlavného trénera. Po dlhšom pôsobení v ženskej basketbalovej lige na trénerskú stoličku zasadol Peter Jankovič. Doterajší herný prejav nie je len rukopisom  skúseného trénera, ale je aj o hráčskom potenciáli, ktorý má k dispozícii. Vedeniu sa podarilo poskladať mužstvo z mladých ambicióznych hráčov, doplnených vhodnými cudzincami. V mužstve pôsobia aj dvaja hráči, ktorí v neďalekej minulosti obliekali náš dres. Jaro Musil a Jano Zorvan svojimi výkonmi prispievajú k dobrým výsledkom, a tým aj postaveniu v tabuľke. Poslednou zahraničnou posilou sa stal rodák z Odessy Konstantin Anikienko, ktorý so svojou výškou 217 cm, patrí k najvyšším hráčom  ligy. Výkonmi a herným  prejavom sa Novohradčania zaradili  k najpozitívnejším prekvapeniam doterajšieho priebehu SBL. Svedčí o tom aj ich priebežne tretie miesto v tabuľke, so 55,6% úspešnosťou, pri piatich výhrach a štyroch prehrách. V druhom kole sme na pôde Lučenca prehrali jedenásťbodovým rozdielom. Veľkým prekvapením skočil zápas v Leviciach, kde sa im podarilo úspešnou strelou v poslednej sekunde strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Zaujímavosťou je, že v priebehu ligového ročníka zaznamenali už dva súboje, v ktorých sa o víťazovi rozhodlo až v predĺžení. K najväčším oporám mužstva patria Mike Caffey a Melsahm Baesabe, ktorí zaznamenávajú najväčší počet dosiahnutých bodov. V druhom kole sa stal Melsahm Baesabe  najlepšie hodnoteným hráčom. Patrí už ku skúseným Američanom, ktorý si zahral aj v Európskom pohári FIBA. Ocenenie Peak hráč mesiaca za október získal rozohrávač Mike Caffey. Dvadsaťšesťročný Američan sa veľkou mierou podieľal na tom, že Lučenec odštartoval do novej sezóny SBL vynikajúcim spôsobom. V októbri s dosiahol priemerne  20,5 bodu na zápas a kraľoval v streleckých štatistikách. Okrem toho zaznamenal v stretnutiach priemerne aj 4,3 doskoku, 5,4 asistencie a 2,8 zisku. Manažmentu sa podarilo dotiahnuť späť na Slovensko Jaroslava Musila. Tento krídelník prišiel do reprezentácie ako náhradník, kde preukázal bojovnosť a odhodlanie, ktoré si preniesol aj do ligových bojov. V nej patrí medzi slovenských lídrov. Lučenec v ňom našiel potrebného domáceho ťahúňa, ktorý mu dlho chýbal. Nielen z pohľadu na priebežnú tabuľku za prvú štvrtinu základnej časti ligy, ale aj herného prejavu, sa zdá, že postavenie Lučenca je zaslúžené.

VYJADRENIE PRED ZÁPASOM

Maroš Helmecy, asistent trénera BC Prievidza: „Čaká nás ťažký súper, na ktorého pôde sme nehrali dobre. Máme pár dní na to, aby sme sa pripravili na tento zápas a podali výkon, s akým budeme spokojní.“

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE

Vzhľadom na bezpečnosť a incident z posledného domáceho zápasu proti Interu, chceme všetkých fanúšikov dôrazne upozorniť, aby nevstupovali na palubovku a ani aby na ňu nehádzali žiadne predmety. Brány Niké arény sa otvárajú o 17:00. Zároveň sa môžete tešiť aj na polčasové vystúpenie Xoany. Zápas bude rozhodovať trojica Tomáš Doušek, Stanislav Bara, Eduard Uhrin.

Štatistický prenos: TU

Video prenos: TU