Logo

Družstvo MBA U12 víťazom turnaja v Španielsku

25.10.2023 9:49
PDBASKET

Mladíci z Prievidze potvrdili, že septembrové víťazstvo na Kaunas cupe nebola žiadna náhoda. Aj na základe dosiahnutých výsledkoch a predvedenej hre v Litve dostali pozvanie na turnaj do Španielska, ktorého sa zúčastňujú top kluby z Andalúzie. „V prvom rade som nesmierne šťastný, že sme sa na takomto kvalitne obsadenom turnaji mohli vôbec zúčastniť. Veľká vďaka za to patrí nášmu priateľovi Davidovi z The Travel Team, ktorý pôvodne dostal pozvánku na tento turnaj, no prenechal nám svoje miesto a garantoval vysokú kvalitu nášho družstva. The Travel Team je značka, ktorú David buduje už 12 rokov a v minibasketbale má dvere otvorené na akýkoľvek turnaj v Európe,“ vysvetľuje tréner družstva U12 a zároveň aj predseda klubu Marek Bulík, ako sa zrodila účasť na tomto turnaji. Turnaja sa zúčastnilo 12 družstiev a za zmienku stoja určite akadémie slávnych španielskych klubov Unicaja Malaga, UCAM Murcia, Betis Sevilla či Cordoba. „Vďaka patrí domácemu klubu Club Baloncesto Alto Guadalquivir a špeciálne Antonio Alberto Bioqeu Gavilanovi za fantastickú organizáciu celého turnaja,“ dodáva Marek Bulík.

Hráči MBA prešli turnajom bez zaváhania. V základnej skupine porazili CAB Estepona 73:41 a Cordobasket 73:56. Ako víťaz skupiny sa tak stretli v semifinále s Betisom Sevilla, ktorý zdolali 62:49. Ich finálovým súperom bolo družstvo Ciudad de Córdoba, ktoré porazili 85:76.


Dosiahnutý úspech zhodnotil aj hlavný tréner družstva Tomáš Bulík: „Odohrali sme fantastický turnaj proti vynikajúcim španielskym tímom. Najlepších 6 družstiev malo vysokú kvalitu (4. miesto Betis Sevilla, 5.miesto Unicaja Malaga). Od zápasu k zápasu sme hrali lepšie a lepšie a náš finálový výkon proti Córdobe bol reklamou na mládežnícky basketbal. Tento zápas sa hral pred plným hľadiskom. Hrali sme rýchlo, náš protiútok bol vynikajúci a percento streľby vysoké. Vo finále sme dali 8 trojok  a úspešnosť TH sme mali 10/9. Chalani si rýchlo zvykli na španielsky spôsob basketbalu, keď sa hrá vo vysokom tempe, fyzicky, agresívne na loptu. Absolútne sa tu nerieši zdvojovanie, zapchatá šestka (jednoducho hraj basketbal a vyrieš situáciu). Tým, že sa hrá na šírku ihriska, všetko sa musí riešiť v maximálnej rýchlosti a agresivite. Je tam množstvo fyzických kontaktov a súbojov. Pre mňa ako trénera tento turnaj ukázal, že sme na dobrej ceste a kvalitným tréningom sa môžeme porovnávať s top tímami v Európe.“

Zabezpečiť účasť na takomto turnaji je nesmierne náročne, či už finančne alebo aj časovo. Avšak dosiahnutý výsledok, predvedená hra a reakcie od trénerov ostatných mužstiev na turnaji stoja za tú námahu. „Veľká vďaka rodičom chalanov, ktorí sa podieľali na 50% nákladov (veľká vďaka aj tým, ktorí prispeli viac) a sponzorovi, ktorého som pre tento turnaj získal, za finančné zabezpečenie našej účasti na turnaji, ale aj za povzbudzovanie a pomoc priamo v dejisku. Treba si uvedomiť, že výsledok  z Litvy a Španielska môže otvoriť dvere na kvalitné zahraničné turnaje aj ostatným družstvám nášho klubu ako aj iným slovenským klubom. Verím, že takéto výsledky pomáhajú aj celému slovenskému basketbalu. Na turnaji boli s nami aj chlapci z BSC Bratislava, Komárna, Topoľčian a Žiaru nad Hronom, aby sme motivovali aj šikovných hráčov z iných klubov. Aby mali motiváciu pracovať na sebe. A rovnako verím, že tieto výsledky sa nám podarí pretaviť aj marketingovo a získame nových partnerov, ktorí nám pomôžu vytvoriť ešte lepšie podmienky na výchovu talentov,“ dodáva predseda Mládežníckej basketbalovej akadémie Prievidza.