Logo

Helmecy: Vrátiť sa do kondície nebude ľahké po fyzickej ani mentálnej stránke

30.12.2020 16:42
PDBASKET

Ako iné kluby Slovenskej basketbalovej ligy ani tím BC Prievidza neobišiel koronavírus a s ním spojená karanténa. Už v zápase v Handlovej nemohol viesť tím z lavičky tréner Maroš Helmecy a následne postupne putovali do karantény aj ďalší hráči. O zdravotných, ale hlavne športových témach spojených s herným a tréningovým výpadkom sme vyspovedali práve trénera BC Prievidza Maroša Helmecyho.


Posledný súťažný zápas sme odohrali ešte 14. decembra. Dôvodom je koronavírus. Išlo o ojedinelý prípad alebo bolo nakazených viac hráčov?

Áno, posledný zápas chalani bojovali už bezo mňa, nakoľko som bol v karanténe. Po tomto stretnutí sa do karantény dostali už aj hráči a prakticky postupne ostali v tréningovom procese len dvaja z nich. Mali sme mať pred sebou náročný týždeň, no na domáce stretnutia, ktoré sme mali odohrať pred Vianocami, sme sa tešili. Bohužiaľ, korona mala iný úmysel. 

Mal niekto aj vážnejší priebeh alebo prebehlo ochorenie len s miernymi symptómami?

Samozrejme, sme sa počas karantény navzájom informovali. U každého to bolo individuálne. Niektorí mali teploty, iní kašeľ, bolesti tela alebo hlavy, či stratu čuchu a chuti. Našťastie, chalani s tým bojovali a nič netrvalo veľmi dlho. Aké následky to bude mať na naše telá, nám ukáže až čas a nejaké tréningy. Samozrejme, je normálne, že sme stratili kondičku a vypadli z hernej praxe. Podstatnejšie je či to na nás nebude mať aj iné následky.


Ako už bolo spomenuté aj vy ste prekonali toto ochorenie. Ako sa prejavovalo?

Prvý deň som sa necítil nijak špeciálne, no nasledujúci sa mi upchali dutiny, začal som pokašliavať a miestami ma bolela hlava. Následne som stratil čuch. Celé to trvalo ešte pár dní, a potom postupne začalo ustupovať. Čuch sa mi vrátil posledný deň tesne pred koncom karantény. Momentálne už nemám symptómy.

Spomínali ste, že zdraví ostali len dvaja hráči. Znamenalo to teda úplne zastavenie tréningového procesu?

Táto dvojica chodievala do haly raz za deň. Hráči sa snažili aspoň čiastočne udržať v telesnej a basketbalovej kondícii. Tým, že ostatní boli v karanténe, tréningový proces sa nám úplne rozpadol. Opäť sme s ním začali v pondelok 28.12., ale aj tu je problém, lebo niektorí sa k nám môžu pripojiť až 2.1., keďže im karanténa končí až po novom roku. 


Trénuje tím už pokope alebo sa hráči pripravujú na individuálnej báze?

Stále nie sme kompletní, no sme spolu a sme aspoň v hale. Všetci sa tešili, že mohli opustiť karanténu, čo bolo asi najdôležitejšie. Už menej sa tešili na tréningy, lebo vedeli, že tie prvé budú hlavne o dobiehaní kondičky, ktorú sme stratili a budú bolieť. Každý hráč, ktorý môže trénovať, bojuje s doznievaním karantény. Snažíme sa vrátiť späť do kondície a basketbalu. Výpadok bol veľmi dlhý, ale budeme poctivo pracovať, aby sme sa vrátili čo najskôr do tempa, v akom sme boli.

Čo znamená dlhšia pauza v strede sezóny, navyše spôsobená chorobou, pre kondičnú a taktickú pripravenosť mužstva?

Každý športovec, ktorý sa venuje alebo venoval akémukoľvek športu, či už na profesionálnej alebo inej úrovni a pravidelne trénoval a súťažil vie, čo s ním spraví takýto výpadok. Je to ako keby ste sa po kondičnej stránke vrátili možno až na štartovaciu líniu. Chalani to určite veľmi cítia a prvé dni ich bude všetko bolieť. Aj svaly majú pamäť a športovcom, ktorí boli v pravidelnom tréningovom procese sa dokážu vrátiť určite rýchlejšie ako rekreačným športovcom. Určite to ale nebude ľahké po fyzickej a už vôbec nie po mentálnej stránke, nakoľko sa hráči musia vysporiadať aj s ňou. Z pohľadu taktiky nám viac tiež ukážu až tréningy. Keďže máme mladý tím, viem, že táto časť prípravy bude náročná aj pre nás trénerov, ale verím, že to zvládneme.