Logo

Ideme s dobou! BC Prievidza je prvým slovenským klubom s technológiou Catapult

24.8.2022 18:01
PDBASKET

Moderné technológie sa stali neoddeliteľnou súčasťou športu, a to už aj na amatérskej úrovni, kde si rekreační športovci merajú svoj dosiahnutý výkon cez rôzne smart hodinky.

A samozrejme, inak tomu nie je ani na profesionálnej úrovni, avšak v tomto prípade už hovoríme o skutočne špičkovej technológii, akú ponúka súčasnosť.

Sme hrdí, že práve BC Prievidza je prvým slovenským basketbalovým klubom, ktorého hráči budú počas tréningov a zápasov využívať technológiu značky Catapult. Na Slovensku je používanie tejto modernej analytickej diagnostiky známe najmä z futbalového prostredia, kde ju musia povinne používať všetky kluby najvyššej súťaže.

Vďaka tejto modernej technológii budú mať naši tréneri dokonalý prehľad o každom tréningovom a zápasovom výkone jednotlivých hráčov. Vyhodnotia tak všetky fyzické parametre svojich zverencov a v reálnom čase budú vidieť, ktorý hráč na koľko percent svojho maxima odpracoval každý tréning.


Vďaka tomu bude jednoduchšie sledovať individuálny rozvoj každého hráča vo fyzickej oblasti a monitorovať jeho zdravotný stav, čo pomôže predchádzať zraneniam hroziacim z prípadného pretrénovania. Rovnako aj analyzovať ako je hráč po zranení a tréningovom výpadku pripravený sa vrátiť do plnej záťaže.

Výhody používania novej technológie priblížil asistent trénera Maroš Helmecy. "Doba sa týmto smerom výrazne vyvíja, veď to vidíme aj v bežnom živote, kde sa vo veľkom využívajú moderné technológie. Aj v športe to profesionálne tímy využívajú čoraz viac, rovnako v individuálnych športoch. Ide to smerom dopredu a môže nám to pomôcť pri nastavovaní tréningov a sledovaní hráčov.

Veľakrát to môže ukázať napríklad predikciu choroby. Pri všetkých faktoroch, ktoré tam môžeme sledovať, môže byť vidieť prípadný pokles v tréningovom nasadení alebo zápasovej únave. Môže to predikovať pretrénovanie či chorobu, s ktorou hráč začína bojovať. Vďaka tomu budeme vedieť prípadne skôr reagovať a eliminovať možné problémy," uviedol.


Po tréningoch náš tím po prvý raz využil Catapult aj počas prípravného duelu v Leviciach a teraz sa bude zoznamovať s dátami. Helmecy už pritom aj predtým videl fungovanie technológiou Catapult v praxi.

"Použili sme technológiu už aj na zápase a čoskoro nás čaká ďalšie stretnutie so zástupcami Catapultu, ktorí nám priblížujú spôsoby, ako vyhodnocovať namerané dáta. Verím, že nám to pomôže.

Zhodou okolností, videl som to, ešte keď bol trénerom mužskej reprezentácie Žan Tabak, vtedy to reprezentácia testovala. Je to naozaj skvelá technológia. Ukáže to, ktorý hráč ide naplno, kto má naopak rezervy, ako sú hráči pripravení. Hlavne pred sezónou nám to môže ukázať, kto je v akom stave, aby sme niekomu nenaložili príliš veľkú záťaž. V sezóne nám to zas ukáže, či hráči idú na tréningoch naplno a podobne. Myslím si, že to je výborná cesta," zakončil Helmecy.