Logo

Krunoslav Krajnovič: Jedine spoločnými silami môžeme dosiahnuť veľké veci

29.2.2020 9:43
PDBASKET

Tréner Krajnovič sa po piatich rokoch vrátil na lavičku nášho tímu a rovno sa mu podarilo získať premiérový pohárový triumf v klubovej histórii. To však bol len prvý vrchol sezóny, v lige stále bojujeme o tie najvyššie priečky. Práve nadchádzajúci záver základnej časti je jednou z tém rozhovoru s Krunoslavom Krajnovičom.


V jednom z predošlých rozhovorov ste naznačili, že ponuka z Prievidze vás zaskočila, keďže ste hľadali skôr zahraničný angažmán. V prospech Prievidze podľa vašich slov zavážili spomienky na krásne roky, ktoré ste tu zažili. Ako si pamätáte čas strávený na lavičke BC?

„Na moje minulé pôsobenie v Prievidzi si spomínam v dobrom. Za dve veľmi dobré sezóny sme si dvakrát zahrali vo finále, aj keď sme, žiaľ, ani raz ten titul nezískali. Hrali sme veľmi dobrý basketbal a myslím si, že fanúšikovia boli spokojní. Bohužiaľ, ako vravím, nepodarilo sa nám uspieť vo finále."

Slovenskú ligu ste v posledných rokoch sledovali len ako divák, čo vám na druhú stranu umožnilo nadobudnúť nový pohľad na slovenský basketbal. Ako hodnotíte vývoj ligy v posledných sezónach?

„Keď som nemal klub, robil som to čo bežne robia tréneri v takejto situácii. Vzdelával som sa, sledoval som rôzne ligy a zápasy. Ja som mal to šťastie, že bývam v Prievidzi, takže som mohol byť prítomný v podstate na každom zápase. Ale chodil som na basketbal aj do Handlovej, Levíc či Žiliny. Mal som celkom dobrý prehľad o lige. Bohužiaľ, musím povedať, že liga je tento rok slabšia ako po uplynulé ročníky. Zároveň je vyrovnanejšia. Aj Inter, ktorý má asi najsilnejší káder a stále zostáva najväčším favoritom na zisk titulu, ukázal, že je zdolateľný."

Počas sezóny ste boli v hľadisku na viacerých zápasoch Prievidze. Pomohlo vám to v tom, že ste lepšie poznali tím a hráčov, ktorých ste po podpise zmluvy začali sledovať? 

„Určite mi to pomohlo, mám lepší prehľad o družstve Prievidze, ale aj celkovo o lige. Samozrejme, inak všetko vnímate z tribúny a inak sa na to pozeráte, keď ste v tom kolotoči s hráčmi na ihrisku. Niektoré myšlienky, ktoré som mal, sa ukázali ako úplný inak, no lepší prehľad o tíme mi rozhodne dosť pomohol."

Po niekoľkých zápasoch nášho tímu sa spomínal pojem „koncentrácia". Samotní hráči priznali, že je to aspekt, na ktorom musia pracovať. Po víťaznom zápase proti Lučencu ste už tím pochválili za to, že si vo všetkých dueloch v rámci Slovenského pohára udržal koncentráciu počas celých 40 minút. Je na tíme v tejto oblasti poznať pokrok?

„Rozhodne sme spravili pokrok. Isteže, máme na čom pracovať a nastanú slabšie chvíle súvisiace s individuálnom koncentráciou, ale verím, že ako sa sezóna bude blížiť ku koncu, naša koncentrácia bude jedine lepšia a lepšia. Vyhrali sme veľký pohár pre klub, ale sezóna ešte nie je hotová, na to najlepšie sa ešte len čaká."

Do konca základnej časti nás čaká náročný program, pričom tabuľka je vyrovnaná. Aké sú ciele pred play-off?

„Cieľom je v prvom rade ísť od zápasu k zápasu, od tréningu k tréningu, aby sme sa pripravili na každého súpera. Každý zápas je istým spôsobom kvalifikáciou do prvej štvorky, aby sme mali vo štvrťfinále výhodu domáceho prostredia. V play-off to niekedy nemusí znamenať vôbec nič, ale predsa sa lepšie hrá, keď máte za sebou vlastných fanúšikov."

Aj pri oslavách po zisku Slovenského pohára ste vraveli o tom, že je skvelé, keď vás fanúšikovia podporujú, avšak rovnakú podporu potrebujete cítiť aj vo chvíľach, kedy nebudete mať toľko dôvodov na oslavy. Aká dôležitá je pre tím podpora verných prievidzských divákov?

„Verím, že pre každé družstvo znamená veľa, keď máte podporu svojich fanúšikov, no nielen keď sa darí, ale aj keď to príliš nejde, keď treba mužstvo podržať. Osobne nemám rád, keď za každou prehrou niečo hľadá, lebo športovci sú tiež iba ľudia a všetci robíme chyby, nedarí sa nám každý deň. Práve v tých momentoch potrebujeme podporu fanúšikov, lebo jedine spoločnými silami môžeme spraviť veľké veci."

Agresívna obrana, maximálna disciplína na oboch stranách palubovky, zrýchlenie hry. Ste spokojný s tým, ako mužstvo reaguje na tieto vaše požiadavky?

„Môžem byť spokojný s pokrokom, ktorý sme zatiaľ spravili. Hráči si vzali k srdce to, na čom sme sa dohodli a snažia sa na tom pracovať. Ja by som však povedal, že do každého tréningu musíme ísť s myšlienkou, že stále máme pred sebou veľa roboty. Len tak sa budeme posúvať dopredu, len tak to môžeme dotiahnuť k výsledku, aký si želáme."

Pri mužstve ste len krátko, no dokázali ste zlomiť niekoľko negatívnych rekordov, získali ste pre Prievidzu prvý Slovenský pohár v dejinách klubu. Čakali ste pred mesiacom, že by ste mohli dosiahnuť niečo takéto?

„Musím povedať, že niekde v kútiku duše som si želal čosi podobné, ale nebolo to ľahké. Pre žiadneho trénera nie je jednoduché pracovať s tímom, ktorý prevzal v polovici sezóny a neskladal ho. Situácia po mojom príchode bola veľmi ťažká, hneď prvé tri zápasy sme hrali vonku a potom sme hrali vonku ešte štvrťfinálový zápas Slovenského pohára. Po psychickej stránke to bolo veľmi náročné, lebo sme nechceli chýbať na domácom turnaji. Postup zo štvrťfinále nám však zrejme zdvihol sebavedomie a výsledkom toho bola veľká energia, s ktorou sme následne odohrali vyvrcholenie pohára a napokon aj zisk trofeje."

Dnes nás čaká ďalší zápas s Lučencom. Ten posledný sa hral vo veľkej intenzite, veď išlo o pohárové finále. Aj tentoraz pôjde o veľa, dôležitý je každý bod. Budeme vidieť podobný súboj alebo budeme svedkami úplne odlišného duelu?

„Očakávam, že aj tento zápas s Lučencom bude veľmi náročný, keďže Lučenec hrá celú sezónu dobre, sú druhí v tabuľke. To dosť vypovedá o ich kvalite. My nemôžeme zaspať a myslieť si, že to bude ľahké, lebo sme s nimi vyhrali finále Slovenského pohára. Toto bude úplne iný zápas, ligový zápas, na ktorý sa musíme maximálne pripraviť. Budeme musieť zahrať ešte lepšie ako v predošlom zápase, pretože máme čo zlepšovať. Ten duel nebol z našej strany ideálny. Verím, že tie chybičky, ktoré sme urobili naposledy, aj keď ich možno bolo minimálne, odstránime a spravíme ešte menej chýb. Dúfam, že vďaka tomu opäť dotiahneme zápas do víťazného konca.


Pozývam fanúšikov, aby naplnili halu. Myslím si, že si to zaslúžime za výhru v Slovenskom pohári. Potrebujeme ich podporu aj v ďalších ligových zápasoch."