Logo

Ľubomír Uhnák spätne ďakuje vedeniu Baníka Cígeľ: Spravili veľkú prácu, aby sme sa stali majstrami

28.2.2023 19:46
PDBASKET

Klub BC Prievidza si v tejto sezóne pripomína 75. výročie svojho založenia. V priebehu aktuálneho ročníka preto na našich stránkach spomíname na históriu klubu. V rámci rozhorov s legendami sme sa rozprávali aj s Ľubomírom Uhnákom, ktorý v októbri priletel z Anglicka práve na oslavu 75. výročia založenia klubu. Člen Siene slávy získal v prievidzskom drese oba tituly v ére spoločnej česko-slovenskej súťaže.


Čo je úplne prvá vec, na ktorú si spomeniete v súvislosti s vaším pôsobením v Prievidzi?

Spomínam na fantastickú atmosféru divákov, keď sme boli majstri. Ja naozaj veľmi ďakujem funkcionárom, prezidentovi klubu, trénerom a celému vedeniu Baníka Cígeľ, keď sme boli prvýkrát v 1988/89 majstrami. Oni spravili veľkú prácu preto, aby sme sa nimi stali.


Samozrejme, prvý majstrovský titul pre náš klub, majstrovský titul v Československu, bola to obrovská vec. Čo to pre vás znamená?

My sme boli ešte majstri v roku 1993, potom už boli majstrami Slovenska, to je tak dvadsať percent, lebo tam nemáte pražské, brnenské kluby. Ale my sme boli v roku 1993 majstri a aj sme hrali európsku Superligu. Rakúšania, Česi, Slováci, Maďari.


Na fotografii tím BC Prievidza – posledný federálny Majster v sezóne 1992/1993 (Predný rad: Sestrienka, Pipíška, Meleščenko, Stredný rad: Jelačič, Marchyn, Lukášik, Uhnák, Jusko, Zadný rad: tréner I. Chrenka, Kraus, Dimavičius, Floreš) / zdroj: BASKETBALL CSSR RETRO-Juraj Gacík


Ako si spomínate aj na tieto zápasy s veľkými európskymi tímami, ktoré tu hrávali?

Bolo to ťažké, no dostali sme sa veľmi ďaleko. S Barcelonou sme prehrali, doma sme odohrali dobrý zápas, fakt si nepamätám už presne, ako to bolo. Bolo to však niečo iné, ja nekritizujem, nerozprávam aké sú podmienky atď., ale fandím basketbalu v Prievidzi, a kiežby by bolo viac tých úspechov a viac takých basketbalistov zo Slovenska alebo z Čiech.

Ešte k tým fanúšikom, čo by ste možno odkázali tým fanúšikom, ktorým chodia na basketbal dnes? 

Nemôžem to tak posúdiť z Anglicka, ale samozrejme najlepšie je reálne vidieť. Ľudia nech fandia, držia palce, sme predsa Prievidžania, fandíme Prievidzi a ide o šport.Foto: Archív a publikácia k 75. výročiu založenia/BASKETBALL CSSR RETRO-Juraj Gacík