Majstrovské výročie: 10 rokov od zisku titulu!

25.4.2022 8:19
PDBASKET

25. apríla 2022 si pripomíname desiate výročie zisku titulu z roku 2012.

V kádri pre sezónu 2011/12 bolo len málo Slovákov a z väčšiny ho tvorili legionári vedení mladým 31-ročným trénerom Johanom Roijakkersom.

Dôvodom bola zlá finančná situácia, kvôli ktorému BC Prievidza hrozilo, že nebude môcť štartovať v extralige. Našťastie, vedeniu sa nakoniec podarilo zabezpečiť dostatok financií na chod klubu v tomto ročníku.

Holandský lodivod napriek predsezónnym komplikáciám predvádzal so svojím tímom od začiatku sezóny výborný basketbal. BC sa po celý ročník nachádzalo na popredných pozíciách. Lídrom tímu bol skvelý Sullivan Phillips, na ktorého fanúšikovia nezabudli ani s odstupom času, keď ho neskôr zvolili aj do najlepšej zostavy desaťročia. Phillipsovi tiež sekundovali ďalší legionári ako Godbold, Pelle či Davis.

Roijakkers doviedol svoj tím do play-off na druhom mieste. Táto sezóna bola po hernej stránke ďaleko úspešnejšia ako tie predošlé a prievidzskí fanúšikovia sa tešili na to, kam to až BC dotiahne.

Napokon sme sa dostali do finále, kde nás čakal ťažký súper - Komárno.

Tím z juhu Slovenska vyhral základnú časť, v ktorej sme mu však zdatne konkurovali. Vo vzájomných zápasoch sme mali s Komárnom vyrovnanú bilanciu, v prospech Komárna hovoril len minimálny 4-bodový rozdiel v skóre. Každému bolo jasné, že nás čaká vyrovnaná partia, skutočný tuhý boj o titul.

Prvý zápas v Komárne potvrdil všetky naše predpoklady. Domáci ovládli záver stretnutia a ujali sa vedenia vo finálovej sérii. Tím BC Prievidza si bol vedomý toho, že na domácej palubovke musí vyrovnať stav série, pretože pustiť Komárno do vedenia 2-0 by mohlo znamenať koniec titulovým ambíciám. Komárno aj v našej hale preukazovalo svoju kvalitu a formu, po prvom polčase dokonca "obuvníci" viedli o 5 bodov. V druhom polčase sme ale začali hrať dôraznejšie a napokon sme vyhrali dvojciferným rozdielom.

Séria sa opäť sťahovala k súperovi. Práve tretí zápas sa ukázal ako kľúčový. Komárno by sa v prípade víťazstva ocitlo v pozícii, v ktorej by nás dostalo pod výrazný tlak, keďže my by sme už museli len vyhrávať, zatiaľ čo Komárno by k zápasu na našej palubovke mohlo pristúpiť uvoľnenejšie. Veľmi vyrovnaný priebeh tretieho zápasu dokazoval dôležitosť tohto duelu. Po dobrom výkone v poslednej štvrtine sme nakoniec Komárno zdolali na jeho palubovke o jeden bod. V rukách sme mali majstrovský mečbal.

Do štvrtého zápasu sme vstupovali s jasným plánom ukončiť finále pred zrakmi svojich fanúšikov. Beznádejne vypredaná aréna nás tlačila za titulom a my sme jej po 40 minútach boja na ihrisku dali dôvod na oslavy. Tesným rozdielom sme zvíťazili v každej štvrtine a po výhre 69-61 sme získali extraligový titul. Po prvýkrát od roku 1995 sme sa vrátili na trón slovenského basketbalu.

Práve dnes, 25. apríla 2022, si pripomíname už 10. výročie zisku tohto titulu v sezóne 2011/12.

Text pochádza zo série Úspešné desaťročie prievidzského basketbalu. V rámci tejto série sme zmapovali účinkovanie basketbalovej Prievidze v rokoch 2009-2019.