Logo

Marko Batina: Výsledky tvrdej práce sme mohli vidieť už v tejto sezóne

4.5.2021 16:44
PDBASKET

Sezónu v znamení pandémie sme s predstaviteľmi klubu, trénerom či hráčmi zhodnotili z rôznych pohľadov. Na záver sme sa v rozsiahlom rozhovore porozprávali s Markom Batinom aj na športovo-organizačné témy. Generálny manažér BC Prievidza načrtol okrem iného aj plány pri zostavovaní kádra na nasledujúci súťažný ročník.


Pred sezónou 2020/21 čakala klub náročná úloha a to vyskladať konkurencieschopný tím s výrazne nižším rozpočtom. Ako prebiehala stavba kádra?

Bolo to v máji 2020, keď sa vedenie rozhodlo, že basketbal v Prievidzi bude pokračovať  ďalej. Nastavili sa pravidlá týkajúce sa stabilizácie klubu, ktoré naši fanúšikovia určite zachytili v rozhovoroch s predstaviteľmi vedenia z predchádzajúcich dní. Maroš Helmecy mal na sezónu 2020/21 zmluvu ako asistent trénera, no dohodli sme sa, že bude hlavným trénerom. Káder sme samozrejme začali budovať na základe rozpočtu, ktorý bol k dispozícii. Z môjho pohľadu bol princíp skladania kádru rovnaký, ale samozrejme v skromnejších podmienkach. Spoločne s trénerom a vedením sme zvolili filozofiu práce s mladými hráčmi, z nich sme vyskladali kostru tímu a k tomu sme pridávali legionárov. V lete bola navyše komplikovaná situácia z pohľadu cestovania zámorských hráčov, preto sme prvých podpísali európskych hráčov a až neskôr sa pridal Zac Seljaas a po ňom Grant Sitton.

Na základe čoho boli hráči do tímu vybratí?

Filozofia výberu hráčov je jednoduchá. Musia byť v prvom rade kvalitne vybavení po charakterovej stránke, čo znamená, že musia mať dobrú povahu, byť pracovití a mať víťaznú mentalitu. K tomu sa pridáva talent, basketbalové kvality a pri mladých hráčoch aj potenciál do budúcnosti. To znamená, že spolu s trénerom vidíme, že o niekoľko rokov môže byť hráč platný pre klub, slovenský basketbal alebo basketbal všeobecne. Najmä pri mladíkoch je preto pre nás veľmi dôležitý charakter. Ak chcú títo basketbalisti pracovať a napredovať, je menej podstatná ich aktuálna kvalita. Tréningom a tvrdou prácou sa dá všetko  postupne vybudovať. Išli sme princípom, že dom sa buduje od základov a vedeli sme, že nás čaká tvrdá práca, pri ktorej bude treba množstvo trpezlivosti. Keďže ale naši hráči makať chceli, bola to pre nás radosť. No a keby nechceli, vlastne by tu už ani neboli.


Prejdime bližšie k športovej stránke. Z pohľadu riadenia klubu si začínal ako športový riaditeľ, neskôr aj ako generálny manažér a v tejto sezóne sa k tomu pridala aj pozícia asistenta trénera. Čo je tvojou úlohou v tejto pozícii?

Práca asistenta trénera nie je až taká jednoduchá, ako si množstvo fanúšikov predstavuje. Dôležité je, aby sa hneď na úvod dohodli pravidlá spoločného fungovania a následne sa všetko dá. Tak to bolo aj keď som sa stal športovým riaditeľom v sezóne, kedy trénoval Prievidzu Ryan Pannone. Rovnako dobre to funguje aj so súčasným trénerom Marošom Helmecym. Ten robil tento rok aj niektoré veci, ktoré robia asistenti, ako skauting alebo videoanalýzu a prípravu na súpera, v čom som mu samozrejme pomáhal. Venoval som sa viac teoretickej a on praktickej časti. Ďalej som sa venoval individuálnym tréningom, kde Maroš mal na starosti pivotov a ja krídelníkov. Samozrejme som sa snažil poradiť a posúvať skúsenosti všetkým hráčom. Po každom zápase sme robili individuálny skauting našich vybraných hráčov a následne sme ho s nimi konzultovali. Myslím si, že prípravu na zápasy sme zvládali na veľmi dobrej a profesionálnej úrovni a naši hráči mali podrobný rozbor každého súpera či už po tímovej alebo individuálnej stránke. Kompetencie sme si rozdelili už na začiatku. Fungovalo to veľmi dobre a výsledky bolo cítiť už aj v tejto sezóne. Trénovanie ma veľmi chytilo a aj keď ma teší aj manažérska práca, dlhodobejšie sa vidím skôr ako tréner.