Logo

Nestratili sa ani medzi mužmi! Rozhovor s Maximom Matuškom a Patrikom Lukáčom o ich uplynulej sezóne.

29.4.2021 18:56
PDBASKET

Blízka spolupráca medzi BC Prievidza a MBA Prievidza dlhodobo pomáha mladým hráčom v osobnostnom a športovom rozvoji. Počas špecifickej sezóny 2020/21 bolo možné výsledky tejto kooperácie vidieť ešte vo väčšej miere ako predtým. V zápasoch Niké SBL za Prievidzu postupne nastúpili až piati hráči MBA a to Maxim Matuška, Patrik Lukáč, Matej Kielar, Filip Bakoš a Adam Králik. Práve prví dvaja menovaní dostali najviac priestoru a predvedenou hrou si zaslúžili pravidelné miesto v rotácii trénera Maroša Helmecyho. Obaja sa za dôveru odvďačili bojovnými výkonmi a naznačili, že v budúcnosti môžu byť platnými hráčmi. Maxima Matušku a Patrika Lukáča sme po zlomovej sezóne v ich kariére vyspovedali. Témou bol nie len uplynulý súťažný ročník, ale aj budúcnosť oboch basketbalistov.


Vráťme sa do leta 2020. Vedenie spolu s trénerom prízvukovalo, že pôjde o sezónu, v ktorej môžete dostať výraznejší priestor nie len v tréningovom procese, ale aj na palubovke počas zápasov. Aké boli vaše očakávania s ohľadom na situáciu v klube a v lige?

Maxim: Nečakal som, že budem dostávať priestor, aký som dostával, ale na základe mojich výkonov asi tréner usúdil, že som použiteľný.

Patrik: Moje očakávania sa naplnili a dostal som určitý priestor na hranie. Samozrejme v dôležitejších zápasoch sa tréner spoliehal na starších, skúsenejších hráčov. Som ale rád za každú minútu, ktorú som dostal.

Príležitosť ste teda skutočne dostali. Ako ste sa vyrovnávali s prechodom z juniorských na seniorské súťažné zápasy?

Maxim: Prechod nie je jednoduchý, hlavne čo sa fyzického aspektu týka, ale myslím si, že som ho po kvalitnej príprave zvládol.

Patrik: Zo začiatku to bolo ťažšie, ale každým jedným tréningom a zápasom som si postupne zvykol.


Pre platné nariadenia sa nemohli konať mládežnícke súťaže. Pridávalo to šanci byť súčasťou tímu BC Prievidza ešte viac dôležitosti?

Maxim: Mrzí ma, že sa juniorská súťaž pozastavila, ale to mi aspoň umožnilo sa plne koncentrovať na tú mužskú. Takže si myslím, že určite áno.

Patrik: Je mi ľúto, že sa nám pozastavila  juniorská súťaž a preto si myslím že bolo dôležité, že som mohol byť súčasťou tímu BC Prievidza. Neviem si predstaviť vypadnúť z tréningového a zápasového procesu na takú dlhú dobu.

Aké boli vaše úlohy na tréningoch a v zápasoch?

Maxim: Moja úloha bola predovšetkým zastupovať rozohrávača Mateja Majerčáka, ale neskôr si myslím, že jednou z úloh bolo aj vytvorenie tlaku na súperových rozohrávačov.

Patrik: Myslím si, že to nebolo o tom, kto má akú úlohu. Samozrejme, každý je lepší v niečom inom, ale sme tím a hráme jeden pre druhého. Vždy som sa snažil na palubovke urobiť niečo pre tím.


Ktorý duel je pre vás najpamätnejším?

Maxim: Jednoznačne každé derby, ale keďže je v otázke najpamätnejší duel, tak posledné derby tejto sezóny.

Patrik: Odohrali sme veľa zápasov, ktoré mi utkveli v pamäti. Pre mňa najpamätnejší duel bude proti Spišskej Novej Vsi, kde som odohral dosť veľkú porciu minút a podarilo sa mi spraviť svoje sezónne maximum v bodoch.


V hľadiskách bohužiaľ nemohli byť fanúšikovia. Cítili ste vďaka tomu menší tlak na vaše výkony?

Maxim: Neviem, či by som to nazýval menším tlakom, ale určite by sa hralo inak pred vypredanou halou.

Patrik: Mám rád obecenstvo asi ako každý športovec. Všetkým sa hrá lepšie pred divákmi ako v prázdnej hale. Bez fanúšikov sa mi hralo v podstate tak isto. Necítil som nejaký menší tlak, keďže sme v príprave hrávali aj pred nimi.


Reakcie fanúšikov na vaše výkony boli spravidla pozitívne. Vnímali ste túto spätnú väzbu?

Maxim: Moc takéto veci nevnímam, ale zase ak nejaká príde, tak to poteší a motivuje.

Patrik: Určite som vnímal spätnú väzbu od fanúšikov a preto by som sa im chcel  aj touto cestou poďakovať za podporu počas celej sezóny aj v tejto nie ľahkej dobe.

Ako vám pomáhali v napredovaní skúsenejší spoluhráči? Je niečo špeciálne, čo ste si od nich zobrali?

Maxim: Pomáhali hlavne po mentálnej stránke, čo si veľmi vážim, ale určite aj po fyzickej respektíve basketbalovej. Jeden z prvkov, ktorý som si od niektorých zobral bolo líderstvo.

Patrik: Vždy si nechám poradiť od takých skúsených hráčov ako Miha Vašl, Grant Sitton alebo ktokoľvek iný. Sú to pre mňa skúsenosti, ktoré mi pomôžu v napredovaní. Od každého som si zobral niečo, či už po osobnostnej alebo basketbalovej stránke.


Súťažný ročník 2020/21 je pre BC Prievidza už minulosťou, ale práca smerom k napredovaniu športovca je nekončiaci proces. Čo vás z tohto pohľadu čaká v najbližšej dobe?

Maxim: Určite si trochu oddýchnem, ale teším sa na obdobie medzi sezónami, kde budem pracovať na každom aspekte mojej hry, aby som sa budúcu sezónu vrátil lepši.

Patrik: Neviem, čo ma v najbližších mesiacoch čaká. Mala by sa dohrávať juniorská liga a ďalej uvidím či sa dostanem do užšieho výberu reprezentácie na Majstrovstvá Európy, ktoré sa majú konať v Gruzínsku.

Aké sú vaše osobné a športové ciele do budúcnosti?

Maxim: Určite chcem ostať pri basketbale. Veľmi rád by som sa stal členom národného tímu do 20 rokov a zahral si na Majstrovstvách Európy, ak sa uskutočnia. Chcel by som aj budúcu sezónu reprezentovať BC Prievidza. A čo sa budúcnosti týka, nikdy neviete, čo ďalší okamih prinesie.

Patrik: Moje osobné ciele sú dokončiť štúdium na gymnáziu, ísť na vysokú školu a venovať sa naďalej tomu čo ma baví najviac a to je basketbal.


foto: Ladislav Szibilla, Jakub Ruman