Logo

Prievidza medzi basketbalovou elitou

20.6.2024 8:33
PDBASKET

Už dnes 20.6. odštartuje 26. ročník najlepšieho minibasketbalového turnaja v Európe, po prvýkrát aj so slovenským zástupcom. Družstvo MBA Prievidza sa v základnej skupine stretne s družstvami Swiss Hoops Academy a Fundación CB Granada.

Swiss Hoops Academy je basketbalová akadémia so sídlom vo Švajčiarsku. Turnajov sa zúčastňuje s medzinárodným výberom, ktorý máva vysokú kvalitu. Potvrdili to aj v minuloročnej edícii La Roda, kde prehrali iba s FC Barcelona, avšak kvôli horšiemu skóre hrali iba v skupine o 5-8.miesto. Fundación CB Granada je akadémiou účastníka španielskej ACB ligy. Patrí medzi najkvalitnejšie mládežnícke družstvá v andalúzskom regióne a len tesne im ušiel tento rok postup na majstrovstvá Španielska. Granada bola rovnako ako aj my na turnaji El Carpio, ktorý sme vyhrali. Podľa papierových predpokladov by sme mali byť favoritom proti Granade, zápase so Swiss Hoops si netrúfame predikovať.

Ambície družstva pred odchodom zhodnotil hlavný tréner Tomáš Bulík: “Našim cieľom je ísť od zápasu k zápasu a prezentovať sa našou hrou, ktorá je povestná agresívnou obranou, rýchlou a kolektívnou hrou v útoku. Samozrejme chceme postúpiť zo skupiny, kde by sme sa v ďalšom kole stretli s gigantom Realom Madrid. Na turnaj sa všetci veľmi tešíme a sme plní očakávania. Som rád, že sme dve sobotné tréningové jednotky a modelovaný zápas absolvovali aj s chalanmi, ktorí sa k nám pripojili na tento turnaj: Blažej Slugeň (BBA Komárno), Gregor Gduľa (RIM Basket Košice), Adam Várady (Galaxy Košice) a Dominik Grič, Prievidžan žijúci v ďalekej Austrálii. Na tréningu bola perfektná energia a čo je dôležité aj výborná tímová chémia.”

Zaujímavosťou je, že pre kapitána družstva Alexa Pavlendu to bude už druhá účasť na tomto prestížnom turnaji. Minulý rok sa ho zúčastnil ako hráč medzinárodného Travel Teamu, s ktorým sa prebojoval až do finále proti Barcelone. A aké sú jeho očakávania pred turnajom? “Som rád za skúsenosť z minulej sezóny, veľa som sa tam naučil. Nečaká nás nič ľahké, budeme musieť bojovať. Som však rád za progres, ktorý sme ako mužstvo spravili. Na turnaj cestujeme s víťaznou mentalitou,” prezradil Alex.

Zostava MBA Prievidza: Alex Pavlenda, Matej Richter, Marco Petráš, Tomáš Ličko, Adam Holík, Michal Müller, Jakub Inštitoris (MŠK Žiar nad Hronom), Šimon Bohát (DOMOV Topoľčany), Blažej Slugeň (BBA Komárno), Adam Várady (Galaxy Košice), Gregor Gduľa (RIM Basket Košice), Dominik Grič (Austrália),

Tréneri: Tomáš Bulík, Marek Bulík

Program zápasov MBA:

20.06. o 20:00: MBA Prievidza vs. Swiss Hoops Academy - LIVE PRENOS

21.06. o 12:00: MBA Prievidza vs. Fundación CB Granada - LIVE PRENOS 

Čo je to La Roda U12 Future Stars?

Turnaj La Roda je najkvalitnejším minibasketbalovým turnajom v Európe. Koná sa v malom španielskom mestečku La Roda neďaleko Albacete. Účastníkmi tohto turnaja sú top tímy zo Španielska, doplnené o akadémie európskych klubov (Bayern Mníchov, Virtus Bologna) a národné/medzinárodné výbery (Swiss Hoops Academy, Triple Threat, Travel Team). Zápasy sa hrajú 6x 8 minút bez možnosti striedania v danej šestine, s loptou veľkosti 5 na 260xm vysoké koše a rozhodcovia nepodávajú hráčom loptu, čo ešte viac zrýchľuje hru.

Poradie tímov v roku 2023: 1. FC Barcelona, 2. Travel Team (medzinárodný výber), 3. Real Madrid, 4. Team Barea (Portoriko), 5. Swiss Hoops Academy (medzinárodný výber), 6. Next Hoops Badalona, 7. Virtus Bologna, 8. Triple Threat (Holandsko), 9. FC Bayern Mníchov, 10. La Roda

Prehľad najúspešnejších tímov: 1. Real Madrid (8x víťaz), 2. Valencia Basket Club (5x víťaz), 3. FC Barcelona (2x víťaz

Zoznam účastníkov v roku 2024: Real Madrid, Next Hoops Badalona, Sabadell BQ Valles, Fundacion CB Granada, Cordobasket, Baloncesto CP La Roda (všetky Španielsko), FC Bayern Mníchov (Nemecko), Virtus Bologna (Taliansko), Travel Team (Litva), Triple Threat (Holandsko), Swiss Hoops Academy (Švajčiarsko), MBA Prievidza (Slovensko)

V minulosti hrali na turnaji aj súčasní hráči NBA ako Usman Garuba (Golden State Warriors), Domantas Sabonis (Sacramento Kings), Santi Aldama (Memphis Grizzlies), Ousmane Dieng (Oklahoma City Thunder) alebo aj Juan Núňez z bundesligového Ratiopharm Ulm.

Ako sa zrodila účasť MBA Prievidza na tomto turnaji?

Cesta MBA na tento prestížny turnaj začala už pred siedmimi rokmi, viac priblížil šéf mládežníckej akadémie Prievidza a asistent trénera družstva Marek Bulík: „Pred siedmymi rokmi začal s basketbalom ešte len päťročný Alex Pavlenda, v šiestich rokoch sa k nemu pridali Michal Müller, Adam Holík, Matej Richter, Teo Sekereš, Jakub Huba, Peter Ondro a postupne sa pridávali ďalší chalani, ktorí mali šport v génoch po svojich rodičoch. Zároveň aj veľkú podporu od nich, chuť trénovať a zlepšovať sa. Vydržali trénovať aj počas covidu, so zápasmi sme začali až po jeho skončení. Hneď od začiatku väčšina chalanov s o rok staršími chlapcami.

Víťazstvá neprišli hneď v úvode. Na prvom turnaji v Ostrave v roku 2021 sme prehrali s domácim NH a Brandýsom nad Labe o vyše 30 bodov. V tomto družstve sme však od začiatku videli veľký potenciál. Počas zimných mesiacov sme zaviedli tréningy počas víkendov a chodila na ne väčšina chalanov. Na konci sezóny sme sa stali majstrami Slovenska chlapcov narodených v roku 2011 a pár týždňov na to som našiel na YouTube zápas Real Madrid – FC Barcelona na turnaji v La Rode. Už vtedy som si povedal, že spravíme všetko čo bude v našich silách, aby sme sa na ten turnaj dostali.

Podarilo sa nám presvedčiť väčšinu rodičov na športovú basketbalovú triedu v ZŠ S. Chalupku, čo znamená dva ranné tréningy v rámci školy, plus kvalitnú telesnú výchovu. Čiže 6 hodín navyše oproti ostatným plus 4 tréningy a jeden dobrovoľný počas  týždňa mimo školy. K tomu viacero medzinárodných turnajov. Do dnešného dňa sme ich absolvovali za 3 roky dohromady 16, z toho 2 v Prievidzi.

Kvantita kvalitných tréningov sa postupne začala prejavovať a v sezóne 2022/23 sme vyhrali turnaje vo Wroclawe, Katowiciach, domáci Basket Cup a sezónu zavŕšili titulom majstra Slovenska. Hľadali sme cestu na kvalitné turnaje v zahraničí. Spoznali sme Davida Fauthouxa z Travel Teamu a aj jeho zásluhou sme sa dostali na turnaje v Španielsku, Taliansku a veľmi nám pomohol aj s La Rodou. V aktuálnej sezóne sme s družstvom U12 vyhrali už spomenuté turnaje v Španielsku a Taliansku, ale aj v Litve a Nemecku. Turnaje, na ktorých hrali družstvá ako Žalgiris a Tornado Kaunas, Vilnius, Bayern Mníchov, Pesaro, Bologna, Milano, majster Poľska Dziky Varšava, Alba Berlín, Telekom Bonn, Chemnitz, Unicaja Malaga, UCAM Murcia, Betis Sevilla, Cordoba, Travel Team. Zároveň chalani s družstvom U13 ako prvý tím zo Slovenska vyhrali EYBL- European Youth Basketball League. A práve víťazstvá na týchto turnajoch a odporúčania Davida z Travel Teamu, Juana Antonia z Murcie, kde prestúpil náš odchovanec Matúš Rybár, ale aj športového riaditeľa FC Barcelona, s ktorou sme odohrali prípravný zápas, presvedčili organizátorov o našej kvalite a zaradili nás do tohtoročnej 26. edície La Roda U12 Future Stars."