Logo

Prievidzské námestie ožilo basketbalom, prišli aj reprezentanti

2.9.2018 17:23
PDBASKET

V sobotu 28. júla sa uskutočnilo na Námestí slobody v Prievidzi podujatie Prievidza streetball 2018 organizované klubom BC Prievidza a mestom Prievidza. Prievidza je basketbalové mesto a cieľom podujatia bolo pripraviť akciu nie len pre hráčov, ale aj všetky vekové kategórie návštevníkov a skrátiť tak čakanie na novú sezónu Slovenskej basketbalovej ligy. Okrem troch ihrísk na ktorých sa hral kvalitný streetball nechýbalo ani občerstvenie, atrakcie pre deti, či stánky partnerov podujatia.

Streetball v meste chýbal

Samotná podujatie otvorila príhovorom primátorka Prievidze Katarína Macháčková a generálny manažér BC Prievidza Marko Batina. K myšlienke organizovania podujatia predseda Komisie športu, mládeže a voľnočasových aktivít v Prievidzi Branislav Bucák prezradil: „Basketbal 3x3 je v Európe čoraz populárnejší, no streetbalový turnaj v našom meste po dlhšiu dobu chýbal. Preto, keď prišli predstavitelia BC Prievidza s myšlienkou zorganizovať turnaj v 3x3 basketbale priamo na Námestí slobody, uvítali sme to a snažili sa pomôcť. Ako sa ukázalo, bola to dobré rozhodnutie, vrátanie miesta konania. Námestie slobody streetbalom doslova ožilo. Podujatie prilákalo nielen množstvo hráčov, ale aj divákov, ktorí videli kvalitné športové súboje. Verím, že Prievidza streetball nebol len jednorázovým podujatí, ale stane sa do budúcna pevnou súčasťou kalendára športových podujatí v meste.“

Vysoká kvalita turnaja

Do súťaže sa prihlásilo 28 tímov, ktoré súperili v štyroch kategóriách. Nechýbala ani divácky atraktívna súťaž v streľbe za tri body a smečiarska exhibícia člena maďarskej reprezentácie do 18 rokov. Na ihriskách sa predstavilo množstvo hráčov z extraligy, mládežníckych reprezentantov z päťkového basketbalu či známy streetbalový tím Letný vánok na čele s legendou slovenského streetballu Jaroslavom Cihom.

 „Turnaj bol po basketbalovej stránke kvalitne obsadený. Diváci mohli vidieť výborných hráčov, kde hlavne víťazný tím v kategórii ELITE Meferes Prievidza bol zložený aj zo slovenských reprezentantov Martina Bílika, Mareka Jašša a Andreja Kuffu. Okrem toho sa na podujatí zúčastnili aj naši odchovanci Roman Vido, Jakub Kádaši, Jakub Mokráň, Jozef Huljak, reprezentačné tímy do 18 rokov zo Slovenska a Maďarska a množstvo ďalších skvelých basketbalistov nielen z prievidzského okresu. Aj keď ide o iný typ basketbalu, na aký sú prievidzskí fanúšikovia zvyknutí, mohli vidieť množstvo zaujímavých zápasov,“ vyjadril sa generálny manažér BC Prievidza a jeden z organizátorov podujatia Marko Batina.

Poďakovanie partnerom

Veľký podiel na solídnej úrovni podujatia mala aj pomoc partnerov, sponzorov či dobrovoľníkov. „V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí nám pomohli či už finančne alebo pri pomocných prácach. Myslím si, že po organizačnej stránke sme podujatia zvládli. Som rád, že si ľudia v Prievidzi našli cestu na námestie, kde mohli vidieť kvalitné a napínavé zápasy,“ uviedol asistent trénera BC Prievidza a organizátor podujatia Maroš Helmécy, ktorý si na podujatí aj zahral v tíme Letný vánok.

Dôkazom, že organizovať toto podujatie malo zmysel, je nielen početné hráčske zastúpenie, ale hlavne divácka účasť. Tak, ako bolo avizované v propagácii udalosti, prievidzské námestie naozaj žilo basketbalom.

Myslia už na ďalší ročník

Hoci premiérový ročník podujatia ešte len nedávno skončil, organizátori myslia už na budúcnosť turnaja a jeho ďalší ročník.

„Verím, že podujatie Prievidza streetball bude pokračovať aj v nasledujúcich sezónach a postupom času sa z neho stane tradičné podujatie, na ktoré budú radi chodiť nielen hráči, ale aj fanúšikovia,“ prezradil Maroš Helmécy. Jeho slová doplnil Marko Batina: „Dúfam, že v nasledujúcom ročníku sa nám podarí akciu posunúť na vyšší level a prihlási sa ešte viac kvalitných tímov z celého Slovenska, prípadne okolitých krajín. Prievidza streetball plánujeme robiť každý rok.“

Basketbalový klub ďakuje mestu Prievidza a Komisii športu a voľnočasových aktivít, ktorí prispeli sumou 600€ na organizáciu tohto podujatia.

Celkové výsledky:

ELITE

1.      Meferes Prievidza (Matúš Mečiar, Andrej Kuffa, Marek Jašš, Martin Bílik)

2.      Okolo pol 1 (Jozef Treml, David Krč, Jozef Radakovič, Tibor Jány)

3.      Letný vánok (Jaroslav Ciho, Marián Nemček, Maroš Helmecy, Radoslav Mrviš)

FOR FUN

1.      Okolo polnoci (Jozef Treml, David Krč, Jozef Radakovič, Tibor Jány)

2.      Uprising (Marek Lyš, Alec Zambori, Dávid Zachar)

3.      Navždy mladí (Andrej Findra, Adrián Jančkár, Andrej Gábor, Marian Vo Van)

U18

1.      Nestihli vymyslieť (Tomáš Barniak, Ivan Lacko, Richard Šturcel, Timotej Mičuda)

2.      SLOVAKIA U18 (Branislav Hromada, Filip Tchúr, Marco Hupka, Michal Hörmann)

3.      PX City (Dávid Zachar, Adam Krčmárik, Denis Janíček)

U15

1.      The Goats (Krištof Kabina, Lukáš Horniak, Samuel Cabuk, Stanislav Varačka)

2.      Big Ballers (Marko Géczy, David Karvay, Martin Vrška, Pavel Gajdoš)

3.      Swish Team (Juraj Kadaši, Martin Krebes, Roman Florek, Samuel Sklenár)

3PT Shootout

Branislav Hromada (finalista Branislav Mátych)