Logo

Roman Kováčik: Do sezóny sme išli s malou obavou, náš cieľ je jednoznačný

15.11.2022 18:03
PDBASKET

Máme za sebou prvú štvrtinu súťažného ročníka 2022/23. Po siedmich odohraných ligových zápasoch sme zhodnotili úvodnú časť sezóny s členom vedenia BC Prievidza Romanom Kováčikom.

Váš kolega z vedenia Peter Zvara v hodnotení predošlej sezóny uviedol, že cieľom na leto bude zabezpečenie rozpočtu na ďalší ročník. Ako vyzerala práca vedenia v medzisezónnom období?

Vopred sme vedeli, že nás nečaká ľahké leto. Istú nádej nám dávala sľubovaná covid pomoc od štátu za obdobie október 2021 až február 2022, z ktorej však do dnešného dňa nič nebolo a zrejme už ani nebude. Triezvo sme nastavili rozpočet na športovú časť, tak aby tréneri mohli poskladať káder, s ktorým sa nám podarí naplniť stanovené ciele. A vyvinuli sme maximálne úsilie, aby sme tento rozpočet dokázali naplniť. Aj napriek tomu, že sa nám podarilo získať nových partnerov, ktorí doteraz prievidzský basketbal ešte nepodporovali, nie je ľahké nahradiť výpadok dvoch veľkých partnerov. Stojíme nohami pevne na zemi a bojujeme každý deň, aby sme naplnili rozpočet na túto sezónu. Preto sme vďační za každú pomoc, každého nového partnera.

Prežívame náročné obdobie v spoločnosti, uplynulé roky priniesli mnoho neistôt. Aký postoj mali pred sezónou partneri klubu?

Veľmi rád by som poďakoval našim partnerom, že aj po neúspešnej a zlej sezóne sa neotočili BC chrbtom a zachovali nám svoju priazeň. Zvlášť v časoch plných neistoty na trhoch, ktorá sa dotýka aj ich činnosti. Pracujeme stále, už od leta sme v kontakte s niekoľkými potenciálnymi partnermi, ale samozrejme, pokiaľ sa nepodpíše zmluva, nič neplatí. 


Klub si pripomína 75. výročie, konala sa aj pekná oslava tohto výročia, ktorej sa zúčastnili bývalí hráči či funkcionári. Ako ste vnímali toto krásne stretnutie?

Najpodstatnejšie bolo, že ho pozitívne vnímali pozvaní hostia. Veď na samotnej oslave bolo takmer 150 hostí, z toho stovka boli bývalí hráči, tréneri, či funkcionári klubu. Bolo úžasné ich vidieť takto na jednom mieste, ako si vymieňali svoje zážitky ešte z aktívnych čias. Skvelým vyvrcholením osláv bolo víťazstvo nad Komárnom.

Ocenili ste legendy klubu. Aké dôležité je podľa vás uznávať a pripomínať predošlé úspechy prievidzských legiend?

Práve vďaka všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom angažovali v klube, sme sa dožili tohto krásneho výročia. Je to aj pre nás zaväzujúce, lebo Prievidza je synonymum basketbalu s obrovskou tradíciou a históriou. Nie je to niečo, čo včera vzniklo a zajtra chce byť majstrom. Takých klubov bolo na Slovensku už viacero a dnes neexistujú. O to viac nás to motivuje pracovať, aby sme klub smerovali k storočnici pre ďalšie generácie.

Máme za sebou prvú štvrtinu sezóny, došlo aj k hráčskej výmene. Ako hodnotíte doterajší priebeh ročníka?

Na rozdiel od minulej sezóny sme dokázali vyhrať už hneď v druhom kole, takže spokojnosť (smiech). Teraz vážne. Všetkých nás mrzí, že sme nevstúpili do sezóny víťazne, zvlášť keď to bolo domáce derby. Mohli sme mať o víťazstvo viac. Teší nás, že v každom zápase sme boli v hre. Tri prehry vonku boli síce o viac ako 15 bodov, ale na Interi sme ešte v tretej štvrtine vyhrávali a u jedného z favoritov v Spišskej Novej Vsi sme remizovali po polčase. Sme si vedomí, že mužstvo je nové a málo skúsené, preto musíme byť všetci trpezliví. Touto cestou by som chcel poprosiť o trpezlivosť aj našich náročných fanúšikov. Verím, že v poslednom zápase s Levicami si hráči za svoju bojovnosť získali ich srdcia. Cítili sme, že mužstvo ešte potrebuje nový impulz, a preto sme sa po dohode s trénerom rozhodli pre hráčsku zmenu. Namiesto Ilića, ktorý sa nedokázal presadiť, sme angažovali amerického strelca Andersona.


Atmosféra na zápasoch je skvelá, máme jednoznačne najvyššiu návštevnosť v lige. Ako si užívate opäť zaplnené tribúny po covidom ovplyvnených sezónach?

Priznám sa, že do sezóny sme išli s malou obavou, aká bude reakcia fanúšikov. Veď v podstate dve sezóny sa hrali bez divákov. Aj tých pár zápasov, ktoré mohli  navštíviť v minulej sezóne, boli poznačené obmedzeniami, ktoré sme museli dodržiavať. A na druhej strane sme im veľa radosti nespravili ani výsledkami. Preto sme už pred začiatkom sezóny robili všetko preto, aby si fanúšikovia znova našli cestu do haly a prišli aj opakovane. Som rád, že sa nám to zatiaľ darí. Obnovili sme spoluprácu s DJom TripleP, vďaka spoločnosti Südwest sa na naše zápasy vrátili aj BC Ladies. Sme radi, že na našich zápasoch panuje skvelá atmosféra a rodinné prostredie. Veľké ďakujem našim skvelým fanúšikom.

Po prvom zápase sezóny ste adresovali list fanúšikom. Priznali ste, že ani po organizačnej stránke nebolo úplne jednoduché vrátiť sa do "starého režimu" spred pandémie.

Prišiel podnet od jedného fanúšika ohľadom otvorenia bočných dvetí po zápase a snažíme sa na to už dávať pozor. Zároveň sa už na domácich zápasoch nachádza vo vestibule aj fanshop, ktorý sme pripravovali. A posolstvo tohto listu samozrejme platí aj naďalej, fanúšikom patrí úprimné poďakovanie.


Klub naďalej pracuje s mladými hráčmi, prišiel Adam krčmárik, príležitosti dostávajú Pavel Gajdoš, Adam Králik a novinkou je zapojenie ďalšieho juniora MBA Prievidza Radoslava Teličáka. Aj z toho je cítiť, že jednoznačne chcete naďalej pokračovať vo filozofii, ktorú ste nastavili s mladými hráčmi, však?

Áno, je to naša filozofia. S výnimkou skúseného Mareka Jašša sú všetci ostatní slovenskí hráči mladší než 22 rokov. Tešíme sa z progresu Sama Kincela, ktorý prišiel ku nám pred 3 rokmi a vypracoval sa na extraligového hráča. Palo Gajdoš má len 18 rokov a vidíme v ňom potenciál. Mrzí nás, že ešte len 17-ročný Adam Králik, ktorý sa skvele ukazoval v príprave, si vážne zranil koleno počas juniorského zápasu. Paťo Lukáč pristupuje zodpovedne k svojim povinnostiam a dostáva dostatok minút. Priestor na zlepšenie má určite aj Adam Krčmárik, aby bol prospešný pre mužstvo tiež v útoku.

Z úst hlavného trénera Krajnoviča viackrát zaznalo, že cieľom na túto sezónu je určite postup do playoff.

Jednoznačne, to je cieľ, s ktorým sme vstúpili do sezóny a urobíme všetko pre to, aby sme ho naplnili.



foto: Lukáš Droppan, Vladimír Králik, Ladislav Szibilla