Logo

Roman Kováčik: Postup do play-off nie je náhoda. Je to odraz systematickej práce.

11.4.2021 19:04
PDBASKET

Základná časť Niké SBL 2020/21 je za nami. Napriek tomu, že sme boli pred sezónou, basketbalovou verejnosťou, označovaní za suverénne najslabší tím, podarilo sa nám postúpiť do play-off, v ktorom narazíme na Svit. Sezónu sme po manažérskej stránke zhodnotili s členom vedenia BC Prievidza Romanom Kováčikom. Ten načrtol aj budúcnosť basketbalu v Prievidzi.


Základná časť je za nami. Podarilo sa nám v nej vyhrať 14 zápasov a postúpiť do play-off. Čo to pre klub znamená?

Sme veľmi radi, že sa nám podarilo splniť náš cieľ a postúpiť do play-off. Že to nebude ľahké, sme si uvedomovali už od začiatku pri tvorbe kádra. Po debakli od Handlovej v príprave sme sa všetci v klube vrátili na zem a začali pracovať na tom, aby sme dokázali, že nebudeme fackovacím panákom, ako mnohí očakávali. Boj o play-off bol možno o niečo zaujímavejší, lebo sme súperili o miestenku práve s Handlovou. S tou sme však mali v sezóne suverénnu bilanciu 5:1 a preto náš postup do play-off nie je náhodný. Je to odrazom systematickej práce trénerov, ktorí dennodenne pracovali s kádrom, ktorý mali k dispozícii, a to bez výraznejších obmien počas sezóny. Naším cieľom je dlhodobé systematické napredovanie.

Vnímať šieste miesto po základnej časti ako úspech nie je v Prievidzi štandardné pre klub a už vôbec nie pre fanúšikov. Napriek tomu bolo cítiť z ich strany podporu a aj po prehratých zápasoch oceňovali bojovnosť a prístup hráčov. Ako vnímate spätnú väzbu zo strany fanúšikov?

Aj keď sme ju nemohli cítiť priamo v hale, podporu našich fanúšikov si nesmierne vážime. Vieme, že prievidzskí fanúšikovia boli posledné roky zvyknutí na niečo iné, ale dôležité je, že na rozdiel od iných klubov sa nám podarilo zachovať basketbal v meste. Myslím si, že počas základnej časti sme hrali basketbal, na ktorý by sa ľudia radi chodili pozerať.

Veľa sa rozpráva o mladých hráčoch a odchovancoch. Je ich postupné zapracovávanie cesta, v ktorej chce klub dlhodobo pokračovať?

Áno. Od začiatku sezóny sme si dali za cieľ zapracovať mladých odchovancov do mužstva, dať im príležitosť a zistiť, ktorí ju dokážu využiť. S tými budeme pracovať aj ďalej. Trénerská trojica Helmecy, Batina a Opálený s hráčmi pracuje aj individuálne, a preto získavajú obrovské skúsenosti. Využili šancu a nielenže dostali svoje prvé minúty v SBL, ale svojimi výkonmi aj pomohli v postupe do play-off. A navyše vďaka tomu, že boli členmi seniorského mužstva, mohli túto sezónu trénovať, lebo ako vieme, mládežnícky šport je zastavený. Zopakujem, náš postup do play-off nie je náhoda, ale výsledok tvrdej práce na palubovke a dôvery všetkých v klube v túto cestu.


Pred sezónou sme z logických dôvodov prišli o značnú časť sponzorov. Veľká časť z nich prejavovala záujem o basketbal najmä kvôli atmosfére na domácich stretnutiach. Keďže fanúšikovia v tejto sezóne v halách byť nemohli, prišli sme o obrovskú výhodu. Ako to vyzerá so získavaním finančných prostriedkov v súčasnosti?

Už pred rokom, keď sme sa pripravovali na túto sezónu, sme počítali so situáciou, že sponzori môžu mať problémy. Rovnako sme rátali aj s tým, že bude znížená návštevnosť z dôvodu opatrení, čo sa prejaví na poklesoch príjmov zo vstupného. Preto sme už pred sezónou prijali úsporné opatrenia. V lete sa opatrenia uvoľnili a vyzeralo to, že sezóna by sa mohla odohrať aj s divákmi. Poviem pravdu, takto pred rokom by sme si ani nevedeli predstaviť, že odohráme sezónu bez divákov. Vôbec sme s tým nepočítali a tým, že sme každý domáci zápas vytvárali len náklady na jeho organizačné zabezpečenie, nás to stálo dosť prostriedkov. Tým, že sa zastavili všetky športy, sme sa na jeseň dostali do situácie, že sme radi, že sme vôbec mohli hrať a, že sme dokázali odohrať všetkých 36 kôl základnej časti. Skoro žiadne mužstvo sa nevyhlo karanténe a aj napriek tomu sa všetko stihlo. Klobúk dole pred všetkými siedmimi účastníkmi najvyššej súťaže.

Čo sa týka sponzorov, tak samotná korona kríza je dlhá a dotkla sa každej jednej firmy. Ak aj nie priamo finančne, tak v iných oblastiach áno. Aj naše možnosti ich prezentácie sú značne znížené. Ďakujeme všetkým našim partnerom, ktorí pri nás stoja v tejto sezóne a neotočili sa nám chrbtom. Ďakujeme aj tým, ktorí nám otvorene povedali, že túto sezónu si nebudú môcť dovoliť podporiť basketbal. Vedeli sme tak, s čím môžeme počítať.

Sezóna ešte nekončí. Aké sú plány do jej konca a  pozeráte sa už aj do vzdialenejšej budúcnosti?

Momentálne nás čaká play-off. Ideme bez tlaku bojovať a pobiť sa o postup do semifinále. Verím, že ak hráči dajú zo seba všetko, budú hrať koncentrovane celý zápas, tak si sezónu ešte predĺžime. Ak nie, tak pokračujeme v začatej práci. Hráči, ktorým skončia zmluvy, pôjdu po sezóne domov. Zvyšok kádra sa bude spolu s trénermi do konca júna pripravovať na novú sezónu. Našou úlohou bude zabezpečiť rozpočet klubu. Aktuálne riešime kľúčovú otázku prežitia. V najbližších dňoch by mala byť budúcnosť basketbalu v Prievidzi jasnejšia.


foto: Ladislav Szibilla