Logo

Roman Kováčik: Všetci chceme vidieť čo najlepší basketbal

1.9.2020 18:38
PDBASKET

Po predčasne ukončenej sezóne 2019/20 sa blíži začiatok nového ročníka, v ktorom bojuje šport s ekonomickou aj zdravotnou krízou. Výnimkou nie je ani BC Prievidza. Odpovede na športové, ekonomické ale aj marketingové otázky prezradil v rozsiahlom rozhovore člen vedenia klubu Roman Kováčik.

Posledný ročník môže klub po zisku Slovenského pohára hodnotiť čiastočne za úspešný, no napriek tomu nedopadol podľa očakávania klubov ani fanúšikov. Ako hodnotíte s odstupom času vzniknutú situáciu?

Aj keď sme túto sezónu vyhrali čo sa dalo, tak či tak ju hodnotíme negatívne, lebo po zmene trénera sme zlepšili výkony a nebudem sa tajiť tým, že sme pomýšľali aspoň na finále.

Spomenuli ste, že po zmene trénera (Tihomira Bujana vystriedal v druhej polovici januára Krunoslav Krajnović) sa zlepšili výkony mužstva. Prečo teda nedošlo k predĺženiu spolupráce s Krunom?

Nakoľko prišla korona a s ňou obdobie neistoty, nemohli sme si dovoliť uplatniť opciu na trénera Krajnovića. Aj vzhľadom na to, že Maroš Helmecy mal uzatvorený viacročný kontrakt, rozhodli sme sa mu po troch rokoch na pozícii asistenta dať dôveru viesť mužstvo v sezóne 2020/21. Jedným z faktorov bolo aj to, že je zároveň trénerom družstva juniorov MBA Prievidza, z ktorého máme v kádri až štyroch hráčov. Veľa ľudí sa nás pýtalo, prečo sme s Krunom nerokovali o nižších podmienkach a podobne, ale nemohli sme si finančne dovoliť mať dvoch trénerov a nechceli sme ich ani oboch tlačiť do takých podmienok, aby nám to finančne vyšlo, ale bolo by to ďaleko od ich očakávaní. Maroš Helmecy je mladý tréner, ktorý na sebe pracuje, stal sa aj hlavným trénerom reprezentácie SR U20. Túto sezónu má našu plnú dôveru, rovnako aj hráči, ktorých si vybral.


Väčšina klubov vo všetkých športoch hlási finančné problémy a niektoré boli dokonca nútené zo súťaží odstúpiť. Ako je na tom BC Prievidza z pohľadu záväzkov z nedokončenej sezóny?

Samozrejme máme záväzky, ktoré nám ostali z minulej sezóny. So všetkými hráčmi sme sa korektne dohodli, uzavreli sme splátkové kalendáre, ktoré sú dohliadané SBA a pravidelne mesačne tieto záväzky splácame. To, že sezóna skončila na začiatku marca, čiže tesne pred jej vrcholom v podobe play-off, malo negatívny vplyv aj na príjmovú stránku klubu. Práve počas play-off je zvýšený záujem o návštevnosť zápasov a tým aj vyšší príjem zo vstupného. Zároveň niektoré reklamné partnerstvá boli viazané práve na play-off a kvôli predčasnému koncu sezóny sa nezrealizovali.

Ako ovplyvnila finančná situácia stavbu kádra do sezóny 2020/21?

Situácia s koronou nám ukázala, že táto sezóna nebude ľahká. Kríza, zatvorenie prevádzok a obmedzenia mali negatívny vplyv aj na niektorých našich partnerov. Preto sme museli tieto skutočnosti zohľadniť aj pri nastavení rozpočtu, ktorý zahŕňa aj splátkové kalendáre za minulú sezónu. Mzdy tvoria vždy cca 2/3 celkového rozpočtu klubu a práve v mzdovej položke došlo k najvyššiemu šetreniu. Výdavky na mzdy budú v porovnaní s minulou sezónou nižšie o 50-60%. Na druhej strane sme chceli pre hráčov zachovať štandard, ktorý tu bol aj v minulosti (samostatné bývanie, strava, kondičný tréner, fyzioterapeut a pod.). Niektoré kluby dajú hráčom radšej o pár stoviek viac, ale neposkytujú im stravu alebo fyzio. Pri dvojfázovom tréningovom procese a veľkej porcii zápasov je práve regenerácia veľmi dôležitá.

Po zmene pravidiel je možné mať na zápasovej súpiske piatich legionárov. V Prievidzi sú zatiaľ len štyria. Prečo je tomu tak? Je to definitívne?

Generálny manažér Marko Batina a tréner Helmecy dostali k dispozícii mzdový rozpočet a podľa toho skladali káder. Rozhodli sa ísť radšej cestou európskych hráčov, lebo na začiatku leta nikto netušil aké budú obmedzenia v súvislosti s pandémiou. V kádri tak máme iba jedného hráča mimo EÚ. Keď sa nám naskytla možnosť angažovať skúseného Mihu Vašla, rozhodli sme sa tento rozpočet mierne navýšiť. Uvedomujeme si, že jeho príchodom sme nezískali len skúseného hráča, ktorý dobre pozná ligu, ale aj skvelého človeka, ktorý pomôže mladším hráčom stať sa lepšími. Preto sme išli cez náš interne nastavený limit, lebo sme sa po dôkladnom zvážení zhodli na tom, že jeho príchodom získame ďaleko viac, ako keby v rámci stanoveného rozpočtu vezmeme neznámeho hráča, ktorý by si prišiel iba spraviť štatistiky. Či angažujeme v priebehu sezóny aj piateho legionára bude, do veľkej miery záležať aj od toho, ako sa budú vyvíjať obmedzenia návštevnosti, aký bude záujem našich fanúšikov o zápasy, ale aj od toho, či sa nám podarí v týchto časoch získať ďalších partnerov.


Fanúšikovia často vyčítajú absenciu skúseného domáceho hráča v tíme. Mal klub záujem získať takúto posilu?

Po predčasnom konci sezóny v marci sme sa rozhodli uplatniť si opciu na Adama Antoniho, aj keď sme si boli vedomí toho, že vzhľadom na súčasnú situáciu nám zoberie jeho plat podstatnú časť mesačného rozpočtu na hráčov, ale chceli sme ho udržať v tíme. Veľký záujem sme mali aj o návrat Mareka Jašša. Myslím si, že sme už boli veľmi blízko k uzatvoreniu zmluvy, ale Handlová mu nakoniec dokázala dať lepšiu ponuku. Adam sa rozhodol začiatkom júna prestúpiť do Spišskej, čo sa zrealizovalo až tento týždeň. Oslovili sme viacero slovenských hráčov, ale kvalitných a voľných Slovákov je málo, preto aj ich ceny sú vyššie. Preto sa generálny manažér a tréner rozhodli ísť cestou mladších hráčov, ktorí sú hladní po basketbale.

Aké sú ambície klubu do nasledujúcej sezóny?

V prvom rade si želáme aby sme po minulej, predčasne skončenej sezóne mohli odohrať všetky zápasy. To je taký základ, do ktorého nás dostala táto korona asi vo všetkých oblastiach života, kedy sme veľa vecí brali už ako samozrejmosť. Čo sa týka športových ambícii, na papieri isto nebudeme patriť k najväčším favoritom, ale ani pred dvomi rokmi, keď sme postúpili do finále s nami nikto nerátal, rovnako ani v minulej sezóne nám nikto neveril, že dokážeme vyhrať pohár. Sme športovci, preto nejdeme sezónu iba odohrať, ale ideme sa pobiť o čo najlepšie umiestnenie. A to aké sa nám podarí dosiahnuť rozhodnú naše výkony na palubovke a nie reči na Facebooku.


Ovplyvnili nižšie ambície predaj permanentiek na nasledujúcu sezónu?

Predaj permanentiek je nižší ako pred minulou sezónou, ale momentálne si netrúfam povedať, či ľudí ovplyvnila skladba kádra, alebo pocit neistoty, že čo bude, keďže niektoré opatrenia sa menia z týždňa na týždeň. Určite nás však bude zaujímať, prečo si nekúpili permanentku tí fanúšikovia, ktorí ju mali v minulej sezóne. Aj touto cestou by som chcel poďakovať tým fanúšikom, ktorí si už zakúpili permanentku na novú sezónu. Avšak vzhľadom na aktuálne obmedzenie kapacity (max. 500 divákov), bude pre nás smerodajnejší počet predaných lístkov na jednotlivé zápasy. Chcel by som podotknúť, že permanentkári budú mať garantované svoje miesto. V prípade, že dôjde k ďalším obmedzeniam (zníženie počtu divákov, zmena rozostupov pri sedení a pod.) budú mať permanentkári zaručený aspoň prednostný vstup do haly.

Akým spôsobom si budú môcť fanúšikovia zakúpiť vstupenky pred zápasom? Bude ich možné kúpiť aj na internete?

Predaj lístkov bude tak ako po minulé roky prebiehať online prostredníctvom siete predpredaj.sk a rovnako aj v predajni Z+Z. Priamo pred zápasom si bude možné zakúpiť lístok iba v prípade, že sa nepredajú vopred.


Akým spôsobom bude klub informovať fanúšikov o počte vstupeniek, ktoré pôjdu do predaja priamo pred zápasom?

Ráno v deň zápasu zverejníme informácie koľko lístkov bude k dispozícii na predaj priamo v hale

Priemerná návštevnosť v minulý sezónach ďaleko prevyšuje povolenú kapacitu 500 divákov. Budú môcť fanúšikovia, ktorí sa nedostanú do haly sledovať zápasy aj na internete?

Práve na náš klub, ktorý mal po futbalových a hokejových kluboch najvyššiu priemernú návštevnosť bude mať dopad obmedzení kapacity veľký vplyv na príjmy zo vstupného. Momentálne hľadáme platformu, ktorou by sme vedeli zabezpečiť pre záujemcov kvalitný platený online stream.


Čo môžu fanúšikovia očakávať počas ligových stretnutí? Ako ovplyvní kríza sprievodný program, prípadne iné marketingové aktivity klubu?

Počas minulých sezón sme zabezpečovali kvalitnú zápasovú show v podobe roztlieskavačiek, spíkra, maskotov, DJa, zaujímavých súťaži a efektov, ktorá nemala obdobu v rámci SBL. Tento program niečo stál, aj napriek tomu, že výška vstupného sa od roku 2015 nezvyšovala. Okrem financií to stálo aj osobný čas aktérov, ktorí sa každú nedeľu stretávali a pripravovali program na jednotlivé zápasy. Tento rok budú výrazne obmedzené príjmy zo vstupného, ako aj hygienické obmedzenia organizácie zápasov, preto budú marketingové aktivity riešené skôr v online priestore.

Aký vývoj sezóny očakávate z pohľadu zdravotných nariadení? Môže prípadne uzavretie športovísk pre verejnosť ovplyvniť fungovanie klubu?

Už súčasné vládne obmedzenia sú likvidačné pre slovensky šport. Kluby nedostali od marca žiadnu kompenzáciu od štátu, a pri tom rozhodnutia štátu majú veľký vplyv na ich činnosť. Musíme si uvedomiť, že vstupné zo zápasov je podstatná súčasť rozpočtov klubov, je to ich marketingový príjem, ktorý dostávajú od divákov, za to že tvoria produkt (zápasy), na ktoré sa chodia ľudia pozerať a zabávať. Organizácia zápasov ma svoje fixné náklady, ktoré sú rovnaké bez ohľadu na počet divákov. Tie variabilne sú už len v počte usporiadateľov prípadne sprievodného programu. Treba si uvedomiť, že slovenské ligy sa nedajú odohrať v tzv. bublinách bez divákov, lebo príjem z televíznych práv je nulový aspoň čo sa týka basketbalu.

Vývoj zdravotných nariadení nevieme predpovedať, keďže aj napriek stretnutiu zástupcov športových zväzov s predstaviteľmi vlády a hlavným hygienikom SR nedošlo k naplneniu prísľubov, že zohľadnia požiadavky športovcov pri realizácii obmedzení. Nesúhlasíme s tvrdením, že pri športových podujatiach je nebezpečná interakcia fanúšikov, a preto môže byť maximálna kapacita v hale 500 divákov pri zachovaní sedenia v každej druhej rade a použití rúška a rovnako môže byť 500 návštevníkov v nočnom klube, ktorí sú navzájom v blízkom kontakte. Vieme si predstaviť ako minimálnu pomoc klubom uvoľnenie kapacít športovísk aspoň na 50%. Súčasný stav, ktorý obmedzuje návštevnosť zápasov na max. 500 divákov je počas súťažnej sezóny neudržateľný, ba priam likvidačný.

Asi to bude ťažká otázka v týchto neistých časoch, ale má klub nejakú  víziu do budúcna pripadne dlhodobejšie ciele?

Určite áno. Máme troch mladých Slovákov (Jakub Pasovský, Matej Majerčák, Samuel Kincel), ktorí majú zmluvy minimálne na dve sezóny. Priestor dostávajú aj štyria naši juniori, ktorí budú plnou súčasťou kádra. Sú to všetko mladí perspektívni hráči a je len na nich ako využijú šancu, ktorú túto sezónu dostávajú. Spomínal som už v predošlých odpovediach, že rozpočet máme tento rok podstatne nižší. Našim cieľom je úspešne zvládnuť sezónu, napraviť si pošramotené meno u slovenských hráčov a v ďalšej sezóne, ak to dovolia okolnosti získať skúsenejších hráčov. Sme si vedomí toho, že súčasný káder nemá tú kvalitu a skúsenosť ako pominulé roky, ale je to realita, ktorú si môžeme dovoliť, aby bol basketbal aj naďalej súčasťou nášho mesta.

Zamyslenie Romana Kováčika:

Všetci chceme vyhrávať, všetci sa chceme dívať na čo najlepší basketbal. Aj napriek tomu, že za posledných desať rokov, je náš klub jedným z najúspešnejších športových klubov na Slovensku, niekedy mám pocit, ako by sme si nevážili to čo máme doma. Dovolím si preto zhrnúť v krátkosti dosiahnuté úspechy: 2012 – majster SR, 2014 – finále, 2015 – finále, 2016 – majster SR a postup na Final four v premiérovom ročníku Alpsko-jadranského pohára, 2017 – bronz a postup do druhej fázy FIBA Europe Cupu, čo je od čias hegemónie Pezinka najväčší úspech slovenského mužského basketbalu v Európe, 2019 – finále, 2020 – zisk Slovenského pohára. Čo by za to dali v iných kluboch? Sme radi, že sa nám podarilo udržať basketbal v meste, lebo inde to vzdali. Ďakujeme za pomoc všetkým partnerom, ktorým záleží na prievidzskom basketbale a pokračujú v jeho podpore. Ďakujeme aj tým, ktorí prisľúbili, že v ďalších sezónach, keď sa im polepší situácia, radi podporia opäť. V neposlednom rade ďakujeme aj tým fanúšikom, ktorí iniciovali myšlienku podpory formou transparentného účtu a podporili klub. Rovnaká myšlienka sa realizovala aj u nášho rivala spoza kopca, kde sa stretla s ďaleko väčšou odozvou...

foto: Ladislav Szibilla, Jakub Ruman