Logo

Roman Kováčik: Všetci chceme vidieť čo najlepší basketbal

1.9.2020 18:38
PDBASKET

Po predčasne ukončenej sezóne 2019/20 sa blíži začiatok nového ročníka, v ktorom bojuje šport s ekonomickou aj zdravotnou krízou. Výnimkou nie je ani BC Prievidza. Odpovede na športové, ekonomické ale aj marketingové otázky prezradil v rozsiahlom rozhovore člen vedenia klubu Roman Kováčik.

Posledný ročník môže klub po zisku Slovenského pohára hodnotiť čiastočne za úspešný, no napriek tomu nedopadol podľa očakávania klubov ani fanúšikov. Ako hodnotíte s odstupom času vzniknutú situáciu?

Aj keď sme túto sezónu vyhrali čo sa dalo, tak či tak ju hodnotíme negatívne, lebo po zmene trénera sme zlepšili výkony a nebudem sa tajiť tým, že sme pomýšľali aspoň na finále.

Spomenuli ste, že po zmene trénera (Tihomira Bujana vystriedal v druhej polovici januára Krunoslav Krajnović) sa zlepšili výkony mužstva. Prečo teda nedošlo k predĺženiu spolupráce s Krunom?

Nakoľko prišla korona a s ňou obdobie neistoty, nemohli sme si dovoliť uplatniť opciu na trénera Krajnovića. Aj vzhľadom na to, že Maroš Helmecy mal uzatvorený viacročný kontrakt, rozhodli sme sa mu po troch rokoch na pozícii asistenta dať dôveru viesť mužstvo v sezóne 2020/21. Jedným z faktorov bolo aj to, že je zároveň trénerom družstva juniorov MBA Prievidza, z ktorého máme v kádri až štyroch hráčov. Veľa ľudí sa nás pýtalo, prečo sme s Krunom nerokovali o nižších podmienkach a podobne, ale nemohli sme si finančne dovoliť mať dvoch trénerov a nechceli sme ich ani oboch tlačiť do takých podmienok, aby nám to finančne vyšlo, ale bolo by to ďaleko od ich očakávaní. Maroš Helmecy je mladý tréner, ktorý na sebe pracuje, stal sa aj hlavným trénerom reprezentácie SR U20. Túto sezónu má našu plnú dôveru, rovnako aj hráči, ktorých si vybral.


Väčšina klubov vo všetkých športoch hlási finančné problémy a niektoré boli dokonca nútené zo súťaží odstúpiť. Ako je na tom BC Prievidza z pohľadu záväzkov z nedokončenej sezóny?

Samozrejme máme záväzky, ktoré nám ostali z minulej sezóny. So všetkými hráčmi sme sa korektne dohodli, uzavreli sme splátkové kalendáre, ktoré sú dohliadané SBA a pravidelne mesačne tieto záväzky splácame. To, že sezóna skončila na začiatku marca, čiže tesne pred jej vrcholom v podobe play-off, malo negatívny vplyv aj na príjmovú stránku klubu. Práve počas play-off je zvýšený záujem o návštevnosť zápasov a tým aj vyšší príjem zo vstupného. Zároveň niektoré reklamné partnerstvá boli viazané práve na play-off a kvôli predčasnému koncu sezóny sa nezrealizovali.

Ako ovplyvnila finančná situácia stavbu kádra do sezóny 2020/21?

Situácia s koronou nám ukázala, že táto sezóna nebude ľahká. Kríza, zatvorenie prevádzok a obmedzenia mali negatívny vplyv aj na niektorých našich partnerov. Preto sme museli tieto skutočnosti zohľadniť aj pri nastavení rozpočtu, ktorý zahŕňa aj splátkové kalendáre za minulú sezónu. Mzdy tvoria vždy cca 2/3 celkového rozpočtu klubu a práve v mzdovej položke došlo k najvyššiemu šetreniu. Výdavky na mzdy budú v porovnaní s minulou sezónou nižšie o 50-60%. Na druhej strane sme chceli pre hráčov zachovať štandard, ktorý tu bol aj v minulosti (samostatné bývanie, strava, kondičný tréner, fyzioterapeut a pod.). Niektoré kluby dajú hráčom radšej o pár stoviek viac, ale neposkytujú im stravu alebo fyzio. Pri dvojfázovom tréningovom procese a veľkej porcii zápasov je práve regenerácia veľmi dôležitá.

Po zmene pravidiel je možné mať na zápasovej súpiske piatich legionárov. V Prievidzi sú zatiaľ len štyria. Prečo je tomu tak? Je to definitívne?

Generálny manažér Marko Batina a tréner Helmecy dostali k dispozícii mzdový rozpočet a podľa toho skladali káder. Rozhodli sa ísť radšej cestou európskych hráčov, lebo na začiatku leta nikto netušil aké budú obmedzenia v súvislosti s pandémiou. V kádri tak máme iba jedného hráča mimo EÚ. Keď sa nám naskytla možnosť angažovať skúseného Mihu Vašla, rozhodli sme sa tento rozpočet mierne navýšiť. Uvedomujeme si, že jeho príchodom sme nezískali len skúseného hráča, ktorý dobre pozná ligu, ale aj skvelého človeka, ktorý pomôže mladším hráčom stať sa lepšími. Preto sme išli cez náš interne nastavený limit, lebo sme sa po dôkladnom zvážení zhodli na tom, že jeho príchodom získame ďaleko viac, ako keby v rámci stanoveného rozpočtu vezmeme neznámeho hráča, ktorý by si prišiel iba spraviť štatistiky. Či angažujeme v priebehu sezóny aj piateho legionára bude, do veľkej miery záležať aj od toho, ako sa budú vyvíjať obmedzenia návštevnosti, aký bude záujem našich fanúšikov o zápasy, ale aj od toho, či sa nám podarí v týchto časoch získať ďalších partnerov.