Logo

Roman Kováčik: Zápas v Prievidzi je viac ako iba basketbal!

23.4.2019 10:27
PDBASKET

 „Domáce zápasy sa snažíme organizovať tak, aby diváci dostali komplexný zážitok, ktorý nie je iba o samotnom športovom výkone hráčov. V Prievidzi z toho robíme kultúrno-spoločenskú akciu.“

Náš klub sa môže pochváliť najvyššou priemernou návštevnosťou v rámci basketbalovej ligy a asi ani nepreženieme, keď povieme, že aj medzi ostatnými halovými športmi. Čím to podľa vás je? Alebo ľudia prídu najmä preto, že Prievidza je basketbalové mesto?

Prievidza je basketbalové mesto a nie je to len o hashtagu, ktorý používame (#basketbalovemesto) v našich príspevkoch. Neviem, či sa tu nájde niekto, kto aspoň raz nedržal basketbalovú loptu v ruke. Basketbal tu má veľkú tradíciu a zároveň je to aj najúspešnejší šport v meste, čo tiež pozitívne ovplyvňuje divácky záujem. Na druhej strane doba sa za posledné roky zmenila. Ešte pred pár rokmi, keď ste chceli vidieť zápas basketbalovej ligy, tak jedinú možnosť ste mali priamo v hale alebo cez štatistický prenos, ktorý bol slabej úrovne. Dnes vám dá aj štatistický prenos, v ktorom sú takmer v reálnom čase zachytené všetky udalosti zápasu (strela, prihrávka, doskok, faul...), reálny obraz o zápase nehovoriac o tom, že videoprenosy sú dostupné z každej haly, každého zápasu a pohodlne sa dajú sledovať na telefóne. Preto, ak chcú kluby dostať divákov do haly musia vynaložiť viac úsilia. Ponúknuť im niečo viac ako len 4x10 minút basketbalu.


Môžete priblížiť čo sa skrýva za takou organizáciou zápasu? Veď ono to vyzerá, že všetko ide samo a najväčšia otázka je, či vyhráme alebo nie.

Na organizačnej príprave zápasu sa už týždeň vopred podieľa skupina 10 ľudí. Samotná organizácia sa skladá z troch zložiek: bezpečnostná, marketingová a technická. Každý týždeň mávame marketingové porady, na ktorých do detailov riešime propagáciu zápasu, online aktivity na sociálnych sieťach, oslovujeme partnerov, vďaka ktorým môžeme pripraviť rôzne zápasové súťaže. Riešime obsah buletínu, v ktorom diváci nájdu originálne články, rozhovory, ktoré nie sú nikde na webe. Chcel by som poďakovať aj p. Ivaškovi, ktorý nám autorsky pomáha s tvorbou článkov. Ako jediný basketbalový klub ponúkame divákom 16-stranový farebný buletín  zdarma. Na porade si aj rozdelíme úlohy, ktoré treba realizovať priamo počas zápasu, tak aby sa podarila zorganizovať konkrétna súťaž alebo aktivita. Do nich zapájame aj hráčov alebo trénerov, dokonca aj z mužstiev hostí. Vynikajúco sa zapojili napr. bývalý tréner Interu Oliver Vidin alebo tréner nášho aktuálneho súpera Teo Hojč.


Ako to vyzerá v deň zápasu?

Pre divákov začína samotný zápas s ich vstupom do haly. Pre nás už minimálne 3 hodiny pred jeho začiatkom v závislosti aj od toho, či je ešte nejaké iné podujatie v hale alebo si môžeme veci pripraviť aj skôr. Na organizácii samotného zápasu sa podieľa 50 až 60 ľudí podľa toho koľko je na daný zápas a mieru jeho rizika určený počet usporiadateľov. V deň zápasu sa rieši najmä technická a bezpečnostná organizácia plus skúška marketingových aktivít. Bezpečnostnú organizáciu rieši školený bezpečnostný manažér p. Nedeliak a jeho tím. Technická spočíva v príprave haly na basketbalové stretnutie, komunikácii so spoločnosťou predpredaj.sk, nastavení turniketov, lístkov pre predavačky, obsadení rezervovaných miest. Tu sme mali v minulosti problémy pri označovaní miest obsadených miestenkami a diváci sa tak tesne pred začiatkom zápasu dostávali do nepríjemných situácii. Zaviedli sme preto dvojstupňovú kontrolu, keďže človek je tvor omylný. Dve hodiny pred zápasom príde rad aj na marketingové aktivity. BC Ladies si skúšajú zápasové choreografie. Niektoré zápasy boli tematické (80.roky, česko-slovenská hudba), stále si pre fanúšikov pripravujú nové veci. Moderátor Mišo Jantoška je v podstate takým režisérom zápasu, musí mať dokonalý prehľad v ktorom prerušení hry, čo sa práve deje a byť synchronizovaný s druhým moderátorom, BC Ladies, DJ-om. Tak ako pre hráčov, začína zápas už rozcvičkou, tak aj pre celý staff predzápasovou prípravou.


Ako prebiehala organizácia na rozhodujúci zápas štvťfinále, ktorý sa hral hneď vo štvrtok a vopred nebolo isté, či bude tento zápas aj potrebný?

Hlavne rýchlo a začala už hneď po neúspešnom zápase v Komárne, keďže na všetko sme mali obmedzený čas. Najväčší problém bol s časom zápasu, keďže v Niké aréne sa hralo aj volejbalové finále, preto sme museli zmeniť začiatok stretnutia na 16:30. Ďakujeme aj Komárnu, ktoré súhlasilo s týmto skorým časom, keďže cez pracovné dni sa zápasy môžu hrať až po 17:00. Takže v krátkom čase sme museli dostať k fanúšikom informáciu, že zápas začne už o 16:30, aj napriek tomu, že celá promo kampaň bola nastavená tak, že eventuálny piaty zápas sa bude hrať o 18. hod. Pre krátkosť času išlo všetko formou online reklamy a propagácie v rádiu. Rýchlo sme museli aj dohodnúť všetkých ľudí, ktorí sú potrební na organizáciu zápasu, objednať lístky, spustiť predpredaj.


V sobotu sme úspešne odštartovali semifinálovú sériu s Levicami, už v stredu nás čaká domáci zápas. Pred semifinále sa zvýšila cena vstupného, čo sa nie každému páči. Paradoxne však možno viac negatívnych reakcií bolo zo strany fanúšikov hostí. Čo by ste k tomu povedali?

Pred sezónou sme zverejnili ceny vstupného na základnú časť ako aj permanentiek na základnú časť a celú sezónu. Vstupné na jednotlivé kolá play-off sa zverejňuje vždy postupne aj vzhľadom na atraktivitu súpera, termíny a podobne. Myslím si, že rovnako to bolo aj v minulosti. Na túto sezónu sme nechali vstupné na základnú časť v rovnakej výške ako tomu bolo aj v predchádzajúcej sezóne. Podľa mojich informácii je vstupné 4€ na základnú časť už od sezóny 2015/16. Čiže 4 sezóny rovnaká cena lístka, aj napriek tomu, že všetko okolo nás dražie. Našim fanúšikom sa okrem samotného basketbalu snažíme ponúknuť aj pridanú hodnotu v podobe sprievodného programu, zaujímavých súťaži a podobne. Ja som do klubu vstúpil pred dvomi rokmi a predtým to na takej vysokej úrovni nebolo. Klobúk dolu pred všetkými, ktorí sa na tom podieľajú. Mám pochodené všetky haly, kde sa hrá naša liga a dovolím si tvrdiť, že v rámci zápasovej show sme najlepší. A to nás neuspokojuje, stále chceme byť ešte lepší, aby naši fanúšikovia mali ešte krajší zážitok zo zápasov bez ohľadu na to, či budú mať víťazný koniec alebo nie. Boj o finále, boj o titul je pre všetkých odmenou za ich prácu. Pre hráčov, trénerov, fanúšikov aj ľudí, ktorí vytvárajú toto zaujímavé prostredie. Nie je to však povinnosťou, veď 5 klubov už má dovolenky. Neprináleží mi hodnotiť výšku vstupného u iných klubov, ba ani to ako na to reagujú fanúšikovia Levíc. Ja by som ich rád však pozval na zápasy do Prievidze, aby si ich prišli užiť, zabaviť sa. Zoberte so sebou aj deti a spravte si ku nám výlet a príďte podporiť vašich hráčov. U nás v ponuke nájdete aj rodinné lístky za naozaj výhodné ceny!

Cena je teda 6 alebo 7 eur?

Po prvýkrát sme zaviedli novinku, že cena lístka v predpredaji je lacnejšia. Konkrétne, lístok zakúpený v predajni Z+Z stojí iba 6 eur. Pri predaji pred začiatkom zápasu bude cena 7 eur. Pre študentov, dôchodcov a ZŤP je cena 4€. Tieto lístky sa dajú zakúpiť ako v predpredaji, tak aj priamo na mieste.


Na čo všetko sa môžu fanúšikovia tešiť ešte počas zápasov?

 V prvom rade verím, že na kvalitný basketbal, vďaka ktorému si vybojujeme postup do finále. V závere základnej časti sme nešpekulovali, chceli sme skončiť čo najvyššie, a tak mať čo najlepšiu pozíciu pred play-off. Teraz sa hráčom podarilo získať výhodu domácej palubovky a verím, že sa nám ju podarí aj využiť. V spolupráci s našimi partnermi pripravujeme zaujímavé súťaže pre malých aj veľkých, počas 4.semifinálového zápasu (1.mája) sa môžete tešiť na ďalší tematický večer v podaní našich BC Ladies. Na záver by som chcel všetkých Prievidžanov pozvať v stredu do Niké arény, aby celé Slovensko videlo, že Prievidza je basketbalové mesto.