Logo

Rozhovor s Markom Batinom o aktuálnych témach

16.1.2018 23:14
PDBASKET

Prinášame vám rozhovor s kapitánom BC Prievidza a zároveň aj športovým riaditeľom klubu Markom Batinom, ktorý v Prievidzi pôsobí nepretržite už od roku 2013.


Marko, prievidzský dres obliekaš už piatu sezónu a stal si sa tak aj najdlhšie pôsobiacim zahraničným hráčom v našom klube. Aký je to pocit pre teba?

Je to pre mňa veľká česť. Svoju pozíciu a podmienky v klube si veľmi vážim, obzvlášť keď som cudzinec. Verím, že som si všetko zaslúžil a som veľmi hrdý na seba a na ľudí, s ktorými spolupracujem, že sme to vydržali spolu tak dlho. A samozrejme dúfam, že vydržíme aj v budúcnosti.

V tejto sezóne zastávaš okrem pozície hráča a kapitána aj pozíciu športového riaditeľa. Ako hodnotíš túto skutočnosť?

Predstavuje to pre mňa veľa roboty navyše, ale beriem to v prvom rade ako výzvu. Je to niečo, čo by som chcel robiť aj v budúcnosti po skončení mojej aktívnej hráčskej kariéry. Je to náročná práca, ktorá vyžaduje dobrú organizáciu, ale veľmi ma baví a som rád, že som dostal takúto príležitosť. Chcel by som podotknúť aj to, že sa mi výborne spolupracuje s manažmentom  klubu, realizačným tímom a trénerom Pannonem. Som rád, že všetky dôležité kroky riešime spoločne, čo vedie k lepším rozhodnutiam a posilňuje dôveru.

V lete si sa spoločne s trénerom podieľal na skladbe hráčskeho kádru. Prípravu ovplyvnili zranenia, avšak výraznejšie zmeny v tíme nenastali. Ako si s odstupom času spokojný s tímom?

Snažili sme sa vyskladať tím, ktorý sa bude dopĺňať po osobnostnej stránke, či už ide o herný prejav alebo charakter. Ďalším dôležitým faktorom bolo vybrať hráčov, ktorí ostanú v Prievidzi celú sezónu. Určite sme sa chceli vyhnúť početným zmenám v tíme počas sezóny. Minulý rok sme podobným spôsobom postupovali aj my, ale očakávané výsledky to neprinieslo. S výberom hráčov som veľmi spokojný. Podarilo sa nám získať basetbalistov, ktorí pracujú naplno a chcú napredovať. Rovnako dobre si rozumieme aj mimo ihriska.

S niekoľkými hráčmi boli podpísané dlhodobejšie zmluvy. Bolo to jedným z hlavných zámerov počas leta?

Samozrejme. Našim zámerom bolo udržať jadro tímu aj v ďalšej sezóne, bez potreby meniť desať hráčov ako pred týmto ročníkom. Snažíme sa rozmýšľať do budúcnosti a krok po kroku pracovať na naplnení našich cieľov. Ide o  prístup, ktorý môžeme vidieť aj v Európe a vo svete a myslím si, že takáto cesta je správna.


Pred sezónou bol avizovaný dôraz na prácu s mladými hráčmi a odchovancami v juniorskom veku. Ako si spokojní s progresom, ktorí urobili počas?

Som veľmi rád, že máme trénera, ktorý chce robiť s mladými hráčmi a dbá na to, aby napredovali. Chalani ukázali progres, a preto dostávajú počas tréningov a zápasov toľko príležitostí, koľko sme im schopní poskytnúť. Máme v tíme talentovaných mladíkov, ale talent je desať percent úspechu. Na mužský basketbal určite majú, ale musia ešte veľa tvrdo pracovať a ukázať, že chcú vydať zo seba všetko, či už medzi mužmi alebo niektorí aj v juniorskej kategórii.

V čom vidíš najväčší priestor na zlepšenie mladých hráčov a aké plány má v tomto klub do budúcna?

V porovnaní s minulý rokom je už aj táto sezóna pre mladých hráčov veľkým krokom dopredu. Rozmýšľame o vytvorení B-tímu v prvej lige. Bolo by to veľmi dobré ako pre mladých hráčov, tak pre hráčov prvého tímu, ktorí nedostávajú toľko príležitostí. Ešte nechcem predbiehať, ale tejto otázke sa budeme po skončení sezóny určite intenzívne venovať.

V tejto sezóne pôsobíme aj v Alpsko-jadranskom pohári. Fanúšikovia tento krok privítali, avšak neskôr bolo klubu vyčítané, že sú zápasy využívané len na prípravu na ligu a dávaniu priestoru mladým hráčom. Čo si o tom myslíš?

Počas leta sme diskutovali viackrát spolu manažmentom a trénermi na tému účasti v medzinárodnom pohári. Vedeli sme, že nás čaká náročná sezóna s kompletne novým kádrom, ale nechceli sme úplne vycúvať z Európy. Aj vďaka minerálnej vode Gemerka, ktorá podporila našu účasť v pohári, sme do toho išli. Práve tomuto partnerovi nejde len o výsledky, ale veľký dôraz kladie na podporu mládeže. V Alpe Adria Cupe sme tak chceli dať šancu mladým hráčom ukázať svoj tréningový progres aj v zápasoch. Vedeli sme, že je to pre nich šanca dostať väčší priestor, aký by dostali počas základnej časti SBL. Rovnako sme tento pohár využili na vyskúšanie nových taktických variantov, na ktoré nie je vo vyrovnaných zápasov slovenskej ligy priestor. Myslím, že sa nám tento cieľ podarilo splniť.

Zajtra odohráme posledný duel v tomto pohári na palubovke USK Praha. Do vyraďovacej fázy už postúpiť nemôžeme. Aké sú teda ciele v tomto stretnutí?

Keďže skúsenejší hráči dostali voľno na oddych a regeneráciu, aj v Prahe dostanú šancu najmä mladí hráči, ktorých doplní len Rodney Glasgow, Jarquez Smith a Colin Voss. Verím, že chalani svoju príležitosť využijú naplno a pobijú sa o čo najlepší výsledok.

Postavenie v tabuľke SBL nie je podľa očakávaní niektorých fanúšikov. Generálny manažér Martin Boško sa v nedávnom rozhovore k ambíciám klubu v tejto sezóne vyjadril. Aké máš k tomu stanovisko ty?

Je normálne, že fanúšikovia majú vysoké očakávania. Ako športovci aj my by sme boli najradšej na čele tabuľky, ale ako pred sezónou, tak aj na stretnutiach s fanúšikmi som hovoril, že výsledky sľúbiť nemôžeme, ale môžeme sľúbiť výkony. Preto sa snažíme ísť do každého zápasu na sto percent našich možností. Našim cieľom bola stabilizácia kádra a práca s mladými hráčmi. Myslím si, že sa nám to zatiaľ darí.

V SBL momentálne ťaháme sériu výhier. Tréner Pannone avizoval herný progres, avšak nebol potvrdený výsledkami. Začína mať tvrdá práca konečne svoj efekt herne aj výsledkovo?

Šnúra víťazstiev nie je až taká dôležitá. Akonáhle prehráme zápas, budeme opäť na nule. Dôležité je, že napredujeme herne a do každého stretnutia ideme naplno, akoby malo ísť o náš posledný zápas. Len to je cesta k víťazstvu.


Čaká nás šesť zápasov na ihriskách súperov. S akými očakávaniami ideme na túto šnúru?

Budeme hrať proti veľmi náročným súperom. Nemôžem povedať nič iné ako, že pôjdeme od zápasu k zápasu a vždy na maximum. Nesústredíme sa na túto šnúru ako celok, ale len na najbližší zápas, ktorý nás čaká a na úspech v ňom. Verím, že nás fanúšikovia BC podporia aj na palubovkách súperov.

V posledných zápasoch si opäť sedel len na lavičke v obleku. V čom je problém?

Mám problémy s bokom. Čakajú ma ďalšie vyšetrenia, po ktorých budem vedieť viac. Chalani hrajú výborne a ja sa im snažím pomôcť najviac, ako viem, aspoň z lavičky.

Začiatkom februára tím opúšťa Colin Voss, ktorý odchádza do Austrálie, čím budeme mať aj vrátane teba maximálny počet cudzincov. Plánuje sa ešte nejaké posilnenie kádra?

Colin je skvelý človek a hráč. Veľmi nám pomohol a ešte stále pomáha. Jeho prístup a energia nám bude chýbať. Najmä v posledných dvoch týždňoch ukázal svoje kvality a pomohol tímu k výhram. Prajeme mu veľa zdravia, šťastia a úspešnú sezónu v Austrálii. Čo sa týka posíl, táto otázka ostáva zatiaľ otvorená. Spoločne s trénerom a vedením si musíme sadnúť a rozhodnúť sa o tom, čo by bolo pre náš klub najlepšie.

V Prievidzi pôsobíš už niekoľko rokov a spolu s rodinou ste na Slovensku ako doma. Ako vnímaš svoju budúcnosť v klube, či už na pozícii hráča alebo športového manažéra?

Dôležité rozhodnutia budem robiť až v lete. Neviem ešte povedať, či budem pôsobiť v basketbale. Ak však budem pokračovať v práci okolo basketbalu ako hráč alebo športový riaditeľ, nevidím svoju budúcnosť inde ako v Prievidzi. Páči sa mi práca v klube, mám tu priateľov a svoje basketbalové srdce.