Logo

SAŠA JANKOVIČ: Budeme hrať rýchly a dynamický basketbal, ktorý bude baviť divákov

15.8.2023 12:43
PDBASKET

Autor: Michal Duchovič, basketliga.sk


Postupnými krokmi sa Prievidza vracia tam, kde sa nachádzala v uplynulých rokoch. V sezóne 2022/2023 dokonca bola jedno víťazstvo od toho, aby si zahrala o medaily. V tomto progrese mieni klub z hornej Nitry pokračovať, pomôcť k naplneniu tejto vízie by mal nový šéf lavičky – Saša Jankovič.

Nedávna účasť v baráži je pre Prievidžanov mementom, ktoré dúfajú, že sa už nikdy nezopakuje. Vedenie si správnymi krokmi získalo späť na svoju stranu divákov, v predchádzajúcom ročníku mal práve tento tím najvyššiu priemernú návštevnosť. K tomu sa pridal návrat do play off, kde neboli ďaleko od účasti v semifinále. Teraz prichádza ďalšia éra, taktovky nad tímom sa ujala dôverne známa postava slovenského basketbalu, Saša Jankovič. Paradoxne, práve v Prievidzi ako hráč nehral, ale na očakávania a tlak je pripravený.

„Po dvoch krásnych a úspešných sezónach v Ostrave na pozícii asistenta trénera som cítil, že už prišiel čas posunúť sa. Dostal som skvelú ponuku od Prievidze, tým pádom už nebolo potrebné veľa rozmýšľať. Rýchlo sme sa dohodli a musím úprimne povedať, že som s týmto rozhodnutím naozaj veľmi spokojný. Prievidza je známa značka v slovenskom basketbale, nielen v súčasnosti, ale predovšetkým z historického hľadiska. Je to klub, ktorý má každú sezónu len tie najvyššie ciele a očakávania. Tejto výzvy sa nebojím, lebo som sám typ človeka, ktorý nerád prehráva. Viem, že odovzdám 100 percent, aby som naplnil očakávania klubu, fanúšikov a aj našich hráčov,“ odprezentoval sa nový tréner Prievidze.


Hráčskych zmien bolo počas posezónneho obdobia trochu viac, ale základ, ktorým sú slovenskí hráči, sa podarilo udržať. Do tejto partie sa navyše pridal reprezentant Slovenska Lukáš Bolek. „Súpiska je kompletná a uzavretá. Väčšina slovenských hráčov zostala a podarilo sa nám podpísať aj Lukáša Boleka, ktorý už skvele zapadol do kolektívu. Mrzí ma zranenie nášho kapitána a lídra Mareka Jašša a mladého Adama Králika, obaja vynechajú nejakú časť sezóny. Toto môže byť šanca pre mladých hráčov, aby ukázali, čo v nich je a že sú schopní ich zastúpiť. Čo sa týka zahraničných hráčov, vybrali sme na americkom trhu štyroch nováčikov. Spolu so športovým riaditeľom Matthiasom Hauferom sme hľadali mladých, dravých a v neposlednom rade ambicióznych hráčov, ktorí majú chuť tvrdo pracovať. Môže ich to v budúcnosti posunúť niekam vyššie. Dôležitá je predovšetkým ich víťazná mentalita a že povahou zapadnú do kolektívu. Určite bude treba trošku trpezlivosti, pretože sú prvýkrát v Európe, ale verím, že nám na konci prinesú to, čo od nich očakávame,“ vyjadril sa Jankovič na adresu družstva.

Novinkou na rozvoj mladých slovenských hráčov bude aj účasť v druhej najvyššej súťaži, Prievidzi sa po niekoľkých rokoch podarilo zložiť B-tím. Týmto krokom sa ešte viac prehlbuje spolupráca medzi BC a mládežníckou MBA Prievidza. „Víziou je, že v ňom dostanú priestor niektorí mladí hráči z A-tímu, ktorí nebudú mať v Niké SBL takú veľkú porciu minút. K ním sa pridajú niekoľkí juniori, ktorí sú veľmi perspektívni. Pre mladého hráča je dôležité hrať a toto bude pre nich ideálna možnosť nazbierať nielen skúsenosti, ale aj zostať v zápasovom rytme,“ myslí si kouč Prievidze.

Zmena na lavičke so sebou prináša aj zmeny štýlu, ktorým sa tím Prievidze bude v nasledujúcom ligovom ročníku prezentovať. „Sme mladý tím, takže očakávam, že budeme hrať rýchly a dynamický basketbal, ktorý bude baviť divákov. Na základe toho sme vyberali aj takýto typ hráčov. Samozrejme, základným cieľom počas prípravy bude vytvoriť tímovú chémiu tak v šatni, ako aj na ihrisku. Našou ambíciou bude skončiť po základnej časti na lepšej pozícii ako sezónu predtým. Úspech, ktorý by všetkých potešil a určite uspokojil, je dostať sa do najlepšej štvorky,“ uzatvoril Jankovič.


Foto: NH Ostrava, Ladislav Szibilla