Logo

V Prievidzi skĺbili mladíkov so skúsenejšími legionármi, Helmecy: Prioritným cieľom je zlepšovanie mladých hráčov

12.8.2020 8:57
PDBASKET

Kluby na Hornej Nitre sú si v mnohých veciach podobné. Nielen Handlová, ale aj Prievidza zažila počas vynútenej prestávky svoje problémy. Zníženie rozpočtu, trénerská výmena a omladenie kolektívu. Nováčik na poste hlavného kouča Maroš Helmecy si na seba nepripúšťa tlak, ktorý je v Niké aréne prirodzenou súčasťou basketbalovej roboty.

Aj keď sú Handlová a Prievidza úhlavnými rivalmi, scenár z predchádzajúcich týždňov bol v mnohých ohľadoch podobný. Tiež vznikla finančná zbierka na podporu klubu, tiež sa rozprávalo o výraznejšom znížení rozpočtu a tiež aj o odlišnej filozofii. Všetko napokon dopadlo pozitívne, vedenie klubu vyskladalo družstvo, ktoré sa stretlo na začiatku letnej prípravy. „Začali sme so sedmičkou hráčov. Dvaja mladí hráči majú nejaké zranenia, ktoré verím, že v dohľadnej dobe doriešime. Ako sa písalo, tak dvojica basketbalistov sa k nám pripojí neskôr,“ uviedol na úvod Helmecy.


Víťaz jedinej trofeje v sezóne 2019/2020 však musel vykonať radikálnu zmenu tímu. Fanúšikov určite nepotešili odchody kľúčových hráčov ako Ibrahim Durmo, Nikola Gačeša, Andrew Guillory alebo Nenad Delič. Zarezonovala aj trénerská výmena, kde prišlo k prekvapivému koncu Krunoslava Krajnoviča a k posunu asistenta trénera Maroša Helmecyho na pozíciu hlavného trénera. Z príchodov určite najviac zaujal návrat dobre známeho ex-hráča Levíc Mihu Vašla. Veľké očakávania sú aj od skúseného pivota Dragana Bjeletiča, zaujímavé bude tiež sledovať ligového nováčika Samuela Kincela. Jedinou aktuálne nezodpovedanou otázkou je pokračovanie, respektíve odchod Adama Antoniho.

„Ja som spokojný. Pracovali sme s tými možnosťami, ktoré sme mali. Či už to boli finančné alebo iné, ktoré sme dokázali hráčom tu ponúknuť. Snažili sme sa vytvoriť mladšie družstvo, aby sme mohli hrať o čosi rýchlejší basketbal. Je tu veľa mladých hráčov, ktorí sa môžu pobiť o svoju príležitosť. Verím, že konečne uvidíme tých slovenských hráčov, o ktorých sa rozpráva, že nedostávajú príležitosť. Teraz to záleží už len na nich. Nateraz je káder uzatvorený,“ povedal k zloženiu tímu tréner Prievidze.

Pred mnohými klubmi je momentálne jedinečná možnosť na prácu so Slovákmi. Situácia s koronavírusom totiž priniesla veľké zmeny a ťažkosti s príchodmi legionárov. Ako sa s týmto popasovali v Prievidzi? „Myslím si, že korona nás najviac ovplyvnila finančne. Ako sa písalo v článku, tak z pohľadu rozpočtu sme išli približne o 60 percent dole. Pri hľadaní hráčov sme museli vyberať podľa našich finančných možností. To nás asi ovplyvnilo najviac. Keď sa dalo, tak sme trénovali, takže v tomto problém nebol,“ odpovedal Helmecy.