Logo

Zo začiatku sa hľadal, postupne si Robertin našiel v Prievidzi svoje miesto

9.2.2021 14:12
PDBASKET

Skok do profesionálnej súťaže a mať razom jasne určenú pozíciu, nie je jednoduchá vec pre basketbalistu. Aj z tohto dôvodu sa Legend Robertin vo svojich počiatkoch v drese Prievidze herne hľadal, postupom času si však 26-ročný Brit vybudoval pevné miesto v kádri trénera Maroša Helmecyho.


Efektne zakončovať, blokovať a hlavne dominovať pod košom . Asi tak možno zhrnúť hlavnú náplň práce pivota Prievidze. A to sa snaží Robertin vykonávať v zápasoch. Pravda, v počiatkoch svojho pôsobenia na slovenských palubovkách mu to až tak výrazne nešlo.

„Cítim, že mám ešte veľa priestoru na zlepšenie, aby som v tejto lige niečo dokázal. Nechcem sa zlepšiť len po osobnej stránke, ale chcem byť aj lepším spoluhráčom. Ešte sa musím veľa učiť a hrať. Zo začiatku som mal problém nájsť si rolu v tíme, to isté platilo aj o adaptácii na level tejto ligy. Bola to skôr mentálna bitka ako fyzická,“ načrtol na úvod Robertin.

Pre britského pivota to bol prirodzene obrovský skok, doteraz totiž hrával v talianskej Serii C (štvrtá najvyššia súťaž), respektíve na univerzitách, kde nemal nejakú významnejšiu úlohu. A razom sa na hornej Nitre zaradil do základnej zostavy.


„Jednoznačne cítim nárast basketbalovej kvality a intenzity na tréningoch, ako aj v zápasoch. Hlavný rozdiel je v schopnostiach hráčov. Každý tím v tejto lige hrá každý večer na vysokej úrovni, preto ani jeden zápas nie je jednoduchý. Som tak nesmierne šťastný, že v týchto časoch môžem hrať basketbal. Mnoho líg sa kvôli koronavírusu nehrá, respektíve zrušili sezónu, čiže mať túto možnosť, nepovažujem v dnešnej dobe za samozrejmosť,“ zamyslel sa hráč Prievidze.

Vzhľadom na jeho priemernú minutáž (takmer 23 minút na zápas) sa dá povedať, že postupne rastie v efektívneho hráča. Je tretím najlepším blokárom v SBL, v doskokoch nemá ďaleko od najlepšej desiatky. Čo sa zmenilo na jeho pôsobení v stretnutiach?

„Výrazne sa zmenilo moje mentálne nastavenie smerom k tréningom a zápasom. Počúvam rady trénera Helmecyho, ktorý mi každý deň hovorí, čo odo mňa chce. Cítim sa oveľa komfortnejšie a v porovnaní so začiatkom sezóny, som na tom lepšie,“ uviedol Robertin.

Pre Brita by mohlo byť pôsobenie na hornej Nitre odrazovým mostíkom k tomu, aby aj naďalej pokračoval v profesionálnych ligách. V tomto ohľad má jasno vo svojich cieľoch: „Tie zostávajú rovnaké, pokračovať v napredovaní a byť čo najlepším možným hráčom. V Prievidzi chcem pokračovať v tvrdej práci s mojimi spoluhráčmi a vyhrávať. Ako nový tím sme nemali ľahký úvod sezóny, ale postupne sa zohrávame.“


foto: Ladislav Szibilla