Logo

Troskova troška - Diel dvadsiaty

Troskova troška - Diel dvadsiaty
24.12.2017
PDBASKET

KEĎ MÁ BYŤ RODINA POKOPE

Aj ja už som zažil Vianoce v odlúčení od rodiny. Keď som mal 19, bol som na Kanárskych ostrovoch a Vianoce som vtedy trávil v plavkách pri 33 stupňoch. Pamätám si, že pár dní pred Štedrým dňom sa „ochladilo“ na kritických 22 stupňov a Španieli okamžite vyťahovali zimné bundy. To bol zaujímavý pohľad, na ktorý nikdy nezabudnem.

Pointa trávenia sviatkov mimo domova je nájsť dobrých ľudí, ktorí vám domov vytvoria, prípadne sa k vám správajú, ako by ste doma boli. V Kdosiciach zachránil Vianoce Grinch, v Prievidzi ich zachraňuje náš tréner Ryan.

Celkom ma dojalo, keď pár dní dozadu napísal na spoločný chat, že pozýva každého ku sebe a treba mu dopredu ohlásiť, kto príde, aby jeho žena mohla pripraviť jedlo. Toto je jedna z vecí, prečo si Ryana veľmi vážim. Už neraz ukázal obrovskú ľudskosť a je pre chalanov trénerom nielen na palubovke. Kto už Vianoce odlúčený od rodiny zažil vie, čo takéto pozvanie znamená a ako veľa to človeku dá. Samozrejme, všetci Američania toto pozvanie prijali a s trénerom tak budú naši americkí hráči na Štedrý deň pod jednou strechou.

VIANOCE U NÁS A U NICH

My Slováci máme ten tradičný vianočný kolorit. Asi týždeň pred Vianocami postavíme stromček a 24-tého prichádza vražda kapra. Večer plný očakávania rozbaľujeme darčeky, sledujeme 97-krát Pelíšky a snažíme sa ostať triezvy, kým deti neodídu do postele. 25-teho začína klasická objemovka, ktorá trvá až do Silvestra, kde si o polnoci sľúbime, že od Nového roka budeme už iba na šalátoch a trikrát do týždňa v posilke. Viem, že ste sa v tom našli, nerobte však paniku. Takto to s vami robí ďalších 85 percent Slovákov.

Ja som sa na vianočné zvyky pýtal troch chalanov z rôznych kultúr a krajín. Chorváta ako repa Marka Batinu, Američana ako repa Rodneyho Glasgowa a Petržalčana ako petržlen Jara Musila.

Je čas Vianoc. Čo pre teba toto obdobie znamená ?

RodneyPre mňa Vianoce väčšinou znamenajú online objednávanie darčekov pre moju rodinu. Takisto si budeme volať v noci pre časový posun, ale to je ok. Rovnako je pre mňa zážitok zažiť Vianoce v novej krajine a pozrieť sa, ako sa tieto sviatky oslavujú inde.

Jaro: Pre mňa je obdobie Vianoc jedným z najkrajších v roku. Sú to predsa sviatky radosti a pokoja. Vianoce mám rád, pretože sa stretne celá rodina a môžeme tráviť čas všetci pokope, keďže počas roka sme spolu menej.

Marko: Vianoce pre mňa znamenajú oslavu narodenia Ježiša Krista. Náš spôsob, akým oslavujeme, vám nemôžem povedať (smiech). Každopádne si tento sviatok veľmi vážime a je pre nás podstatný. Celá rodina je za stolom, obedujeme spolu a potom ideme do kostola.

Každá krajina či región má svoje špecifiká pri vianočnom menu. Čo u vás nesmie chýbať na stole?

Rodney: U nás mama zavolá našu rodinu z New Yorku a spraví kopu jedla so všetkými mojimi tetami. Väčšinou sú to makaróny, kura, zemiaky, šalát, rebierka, ryža, hrášok, šunka a veľa koláčov. Ešte k tomu patrí hlasná hudba a dobrá nálada.

Jaro: U nás musí byť vianočný stôl bohatý a plný jedla. Samozrejme, nesmie chýbať ryba, ale takisto aj ovocie, oblátky, med a ďalšie pochutinky...

Marko: 24tého máme pôst a jeme len rybu. Máme samozrejme stromček a spievame vianočné pesničky. V noci potom ideme na vianočnú omšu. 25-teho sme potom všetci spolu, dáme si veľa jedla veľa mäsa, klobás, koláčov atď. Tradičná strava je ryba, prasiatko, jahňa a zemiakový šalát.24-tého teda nesmie chýbať na stole ryba a 25-teho na stole nesmie chýbať NIČ ! Všetko musí byť !

Vianoce sú spojené s obdarovávaním. Aké darčeky vás vedia najviac potešiť?

Rodney: Áno, samozrejme aj u nás sa rozdávajú darčeky, ale väčšinou nimi rozmaznávame len deti. Úprimne, ja nie som veľmi na darčeky, takže som v prvom rade rád, že som s rodinou a keď im dám darček, ktorý ich poteší, tak som šťastný aj ja. Ak by som mal naozaj premýšľať nad niečím, čo by ma potešilo, tak by to boli basketbalové tenisky alebo nový telefón. Ale koniec koncov ma poteší hocičo. To, že si na mňa niekto spomenie, si vážim.

Jaro: Ja osobne preferujem obdarovať niekoho než byť obdarovaný. Ale keď to už musí byť, tak mám rád malé veci darované z lásky, pokojne aj vlastnoručne vyrobené a preferujem hlavne užitočné veci. Ale na darčeky si nepotrpím. Obdobie, keď sme boli deti a tešili sme sa len na to, čo bude pod stromčekom, mám už za sebou. Dnes si skôr užívam pohodlie a radosť za stolom s rodinou. Darčeky sú len taký malý bonus.

Marko: U nás dostávajú darčeky hlavne mladí a deti. My si dávame darčeky až 25-teho ráno, takže keď sa zobudíme pod stromčekom máme darčeky. Pre mňa je hocijaký darček darčekom, každý ma poteší a keď nedostanem nič, čo spravím? Asi som nebol slušný a nezaslúžil som si (smiech).

ČO NÁS PO VIANOCIACH ČAKÁ

Pre nás aj pre vás je určite skvelou informáciou, že sviatkový týždeň nemusíme nikam cestovať. Čakajú nás totiž dva domáce zápasy.

V stredu 27.12 o 18:00 hod nastúpime proti Iskre Svit, s ktorou bojujeme o dôležité štvrté miesto. S Iskrou máme zatiaľ  50-percentnú úspešnosť. Vonku sme na úvod súťaže vo Svite prehrali a doma sme zas jednoznačne mali navrch my. Dúfajme, že sa nám Svit podarí zdolať doma aj po druhýkrát.

V sobotu 30.12., deň pred oslavou nového roka, o 18:00 hod privítame Komárno. Náš ďalší tabuľkový sused tróni na šiestom mieste, hneď pod nami. Komárňania si budú na Nový rok určite priať zdolanie Prievidze na jej vlastnej palubovke, a to nesmieme pripustiť.

S vami za chrbtom sa nám hrá ľahšie. Prosím, príďte nás podporiť!

ZÁVEROM

Na záver vám neprajem nič iné ako krásne prežitie vianočných sviatkov v kruhy rodiny, kamarátov blízkych a neviem koho ešte. Buďte zdraví, šťastní a zostaňte nám naďalej verní. A takisto nezabudni zhasnúť sviečky, keď pôjdete spať. Vyhnete sa nešťastiu.

Šťastné a veselé

Filip