Logo

Troskova troška - Diel sedemnásty

Troskova troška - Diel sedemnásty
3.12.2017
PDBASKET

STRETNUTIE S VAMI

V piatok pred Košicami sme si spravili takú malú schôdzu. Ja, Maťo Boško,Roman Kováčik, tréner a Marko sme sa stretli s vami - fanúšikmi.

Debatovali sme o našom doterajšom pôsobení v oboch súťažiach, riešili sme situáciu okolo pivotov, padali aj súkromné otázky na trénera či Marka. Bol som rád, že to prebehlo v priateľskej atmosfére a tréner dokonca sám navrhol, že je ochotný spraviť niečo ako živý chat, kde bude odpovedať na vaše otázky.

Skvelý nápad. Určite niečo vymyslíme J

ROZTRHANÁ ŽILINA

V Žiline sme jednoducho museli vyhrať. Nováčik prišiel o všetkých troch Američanov, na ktorých v podstate doteraz stavali, takže boli hodne oslabení.

V zápasoch ako je tento, má tréner ťažkú úlohu. Dostatočne motivovať, povzbudiť a presvedčiť hráčov, aby hrali na 110 percent v zápase, v ktorom sú jasným favoritom, nie je jednoduché. Nepodceniť súpera a hrať ako keby šlo o finále. S týmito inštrukciami išli naši na palubovku.

Myslím, že k podceneniu nedošlo a Žilina od nás dostala nakladačku, na ktorú dlho nezabudne. Nastrieľali sme im 19 trojok a vyhrali o vyše 60 bodov - 117:56.

Snáď nás toto víťazstvo naštartuje k ďalším skalpom vonku. Verím, že si to v stredu zlízne Spišská.

KÁ BÉ KOŠICE

Domáci zápas proti Košiciam bol o niečom inom. Hráči boli na tento zápas natešení a motivovaní už tri dni predtým. Ďalšou motiváciou ste boli vy, keď ste prišli opäť v takom počte a vytvorili divácku kulisu, o ktorej zvyšok ligy len sníva, keď sa o pol jednej ráno prehadzuje v posteli. 1900 divákov je pecka.

Bojovali sme ako levy, to sa nedá nikomu uprieť. Keď už sme pri slove bojovnosť, v slovníku je pri ňom Jašškova fotka. Jeho výkonu chýbala už len klasická šípka do bannerov.

Bohužiaľ, ani jeho výkon a klasicky výborný výkon Ryana Martina nestačili na Košice. Prehrali sme už dá sa povedať klasickým spôsobom, keď sme po štvrtýkrát v sezóne nezvládli záver. Som presvedčený, že Igor cítil pri trojke, ktorá nás definitívne zlomila, poriadnu horkosť v ústach. Strávil tu nejaký čas a určite má na Prievidzu pekné spomienky. A my na neho tiež.

Každopádne sme s Košicami predviedli predstavenie, ktoré kvalitatívne vysoko prevyšovalo priemernú úroveň našej ligy. Radosť bolo taký zápas sledovať , aj keď s výhrou by sa nám dýchalo ľahšie.

KAUZA PIVOTI

Pivoti bola jednou z tém, ktorú sme riešili na piatkovom stretnutí s vami fanúšikmi. Často sa objavujú komentáre, ktoré poukazujú na nespokojnosť niektorých z vás s Colinom a Jarquezom.

Chcem vám trošku objasniť môj pohľad a pohľad, ktorý na meetingu predniesol tréner a Marko.

KAUZA COLIN

Samozrejme, aj ja aj vy sa zhodnete na tom, že Colin nie je hráč, ktorý nám sám vyhrá titul a strhne zápas. Je to priemerný basketbalista, perfektný spoluhráč a výborný človek. Chcem vám však objasniť, aká je vlastne jeho úloha v tíme a odpovedať na to, prečo ho platíme.

Odpoveďou je, že Colina neplatíme. Colinova výplata v Prievidzi spočíva v tom, že má zadarmo ubytovanie, stravu a nejaké vreckové.

Colin Voss mal už pred príchodom na Slovensko podpísanú zmluvu v Austrálii a vo februári sa tam presúva. Ja som sa s ním rozprával a povedal mi, že proste nechcel byť bez basketbalu a sedieť do nového roka na zadku. Pokiaľ si správne pamätám, rozhodoval sa medzi Prievidzou a ešte jednou ponukou zo Švajčiarska.

Ľudia drahí, my môžeme Colinovi ruky-nohy bozkávať, že tu je. Povedzte mi, koľko hráčov by prišlo hrať do novej krajiny zadarmo s tým, že prichádza len na to, aby tímu pomohol v tréningu. Áno, to je Colinova úloha. Na začiatku sezóny nás jednoducho trápili zranenia a potrebovali sme solídneho hráča, ktorý bude na tréningu a tým tréningový proces skvalitní.

Zadarmo tu máme zahraničného hráča, ktorý je tu vždy, keď sa niekto zraní, ktorý bojuje za naše farby, keď je treba a drie každý deň na našej palubovke.

Takto sa treba pozerať na Colina. Lebo ako sa povedalo na stretnutí, Colin nám robí láskavosť tým, že tu je bez nároku na honorár. Nie my jemu.

KAUZA JARQUEZ

Už som to niekde spomínal a napíšem to znova. Hľadať pivota pred sezónou je jednoduché. V momente, ako je sezóna rozbehnutá, sa táto úloha stáva prakticky nemožnou.

Hľadáte veľkého hráča, ktorých každý tím vždy podpisuje prvých. Hľadáte hráča, ktorý je kvalitný a napriek tomu stále nemá klub. Hľadáte hráča, ktorý sa zmestí do vašich finančných možností (a pivoti veru nie sú lacná záležitosť).

Marko a tréner strávili hodiny nad videami hľadaním hráča, ktorý by bol pre nás ideálny. Voľba nakoniec padla na Queza.

Dva dni po tom, ako Quez prišiel na Slovensko, si podvrtol členok. To isté sa stalo tri dni pred zápasom s Košicami. Jarquez hrá momentálne stále so zraneniami a tie hodne limitujú jeho hru. Tréner sa s ním snaží pracovať individuálne a takisto Staňa robí všetko, čo je v jej silách, aby ho dala dokopy.

Kto nevidí Jarquezov progres od zápasu k zápasu, musí byť slepý. Jednoznačne na ňom badať zlepšenie, ale takisto si môžete všimnúť, že jeho minutáž je stále kvôli zraneniam obmedzená a musí byť pravidelne striedaný. Potom ja ťažké sa dostať do tempa a byť tým rozdielovým hráčom.

Ja nie som odborník ale v Jarquezovi vidím potenciál. A takisto súhlasím s postojom klubu a trénera. Vyhodiť niekoho je najľahšie. Poďme pracovať a zistime, čo z chalana môže byť, keď sa dostane do lepšej kondície, zdravotne sa dá dokopy a zžije sa s tímom. Zvyšok tímu má jednoducho pred Jarquezom tri mesiace tréningu, ktoré jemu stále chýbajú. Ale ako som povedal, jeho zlepšenie v každom zápase je očividné. Každý máme názor a toto je môj.

Nie je to tak dávno, keď sem prvýkrát prišiel Mike Rostampour a pol roka sa naňho pískalo a všetci ho posielali domov. Keď sa vrátil v minulej sezóne, tak sme ho privítali tak, že som si myslel, že ide do siene slávy.

Takže môj záver? Nekonajme urýchlene a dajme tomu čas.

ČO NÁS ČAKÁ

V stredu fičíme na východ do Spišskej Novej Vsi. Tá sa zatiaľ hodne trápi so zraneniami, čo odzrkadľuje aj jej pozíciu v tabuľke, kde je posledná. Bacha si však budeme musieť dať na hráča, ktorý prišiel ako náhrada za Viktora Juríčka. Toho stále trápi vírusové ochorenie. Michel Ofik Nzege doletel do slovenskej ligy ako tornádo a už stihol byť vybratý aj do all stars tímu. Zápas proti nemu a zvyšku Spišiakov teda odohráme v stredu 6.12 o 18:00.

V sobotu 9.12. hráme opäť doma, avšak v celkom netradičnom čase. O 19:30 nastúpime proti Leviciam. Tie naďalej prežívajú eufóriu, keď sú s dvanástimi víťazstvami a troma prehrami na druhom mieste v tabuľke a sú rozhodne príjemným prekvapením tohto ročníka. Príjemným, nepríjemným. Treba ich rozbiť. Ale bez vás to nedáme!!! V sobotu všetci do haly!

ZÁVEROM

Ten punč, čo ste si dali hriať, vám už vrie. Chytro do kuchyne, a majte úspešný týždeň.

Čaute